news-background
news-background

«جورج آر.آر. مارتین»: قسمت اول Game of Thrones با تغییر صحنه عاشقانه «دنریس» به تجاوز بدتر شد؛ نحوه مرگ هودور را در کتاب‌ها تغییر می‌دهم

نویسنده‌ی کتاب‌های «بازی تاج‌وتخت» می‌گوید نویسندگان سریال هیچ‌گاه در مورد یک تغییر در قسمت اول با او مشورت نکردند.

انتشار کتاب تاریخچه‌ی شفاهی «بازی تاج‌وتخت» (دانلود سریال Game of Thrones با لینک مستقیم) تحت عنوان «آتش اژدها را نمی‌کشد» از ۶ اکتبر، دوباره بحث رویکرد سریال به تجاوز جنسی را پیش کشیده است. «بازی تاج‌وتخت» در فصل هشتم به دلیل نحوه‌ی به تصویر کشیدن خشونت علیه شخصیت‌های زن از جمله نمایش تجاوز با انتقادات زیادی مواجه بود. «جورج آر.آر. مارتین» در کتاب تازه منتشر شده فاش کرده است که موافق تغییر صحنه‌ی عاشقانه‌ی شب ازدواج «دنریس» با «کال دروگو» به یک تجاوز در قسمت اول نبوده است. اخبار سینمای جهان را از ۳۰نما دنبال کنید.

مارتین می‌پرسد: «چرا صحنه‌ی ازدواج از یک اغواگری با رضایت دو طرف به تجاوز بی‌رحمانه‌ی [شخصیت] امیلیا کلارک تغییر کرد؟ ما هیچ‌گاه در این باره بحث نکردیم. این تغییر بدترش کرد، نه بهتر.»

در رمان مارتین، دروگو سعی می‌کند نگرانی‌های دنریس را برطرف کند و پیش از رابطه‌ی جنسی اشک‌های از روی اضطرابش را پاک کند و چگونه موهایش را گیس کند. وقتی دروگو می‌خواهد دنریس را آشکاراتر اغوا کند، پیش از آنکه دروگو او را لمس کند با گفتن «بله» رضایت می‌دهد. اما در سریال، صحنه‌ی شب ازدواج در حالی که دنریس گریه می‌کند به یک تجاوز تبدیل می‌شود.

اگرچه مارتین می‌گوید از این تغییر آگاهی نداشته اما «دیوید بنیاف» و «دی.بی. وایس» از آن دفاع می‌کنند. بنیاف در کتاب می‌گوید: «در اینجا دختری وجود دارد که کاملاً از این جنگجویان بربر که به ازدواجش درآورده‌اند وحشت‌زده شده، هیچ تمایلی به این کار ندارد، با این حال در پایان شب ازدواج به نظر می‌رسد که کاملاً‌ با دروگو رابطه‌ی جنسی لذت‌بخشی داشته. این به نظر ما چندان منطقی نمی‌رسید.»

وایس می‌گوید هرچند اولین صحنه‌ی عاشقانه‌ میان دنریس و دروگو ممکن است در کتاب‌های مارتین با رضایت دو طرف باشد، اما صحنه‌های جنسی بعدی میان دو شخصیت تجاوز به نظر می‌رسد. وایس می‌گوید «امیلیا کلارک» بازیگر نقش دنریس نیز با آنان در این خصوص هم‌عقیده بودده است. او اضافه می‌کند: «در اپیزود دوم او برمی‌گردد به رابطه‌ای که کمتر از روی رضایت و سخت‌تر است. در کتاب‌ها این تغییر جواب می‌دهد، اما [در سریال] وقت کافی برای دسترسی به ذهن شخصیت وجود نداشت. بیش از حد سریع تغییر می‌کند.»

مارتین در بخش دیگر کتاب «آتش اژدها را نمی‌کشد» مرگ شخصیت «هودور» را در جلد بعدی کتاب تغییر می‌دهد. این شخصیت در فصل ششم «بازی تاج‌وتخت» در حالی که برای محافظت از «برن استارک» دری را نگه داشته بود کشته شد. این صحنه اگرچه تأثیرگذار بود اما نویسنده‌ی کتاب‌های «نغمه‌ی یخ و آتش» می‌گوید وایس و بنیاف آخرین لحظات زندگی این شخصیت را به گونه‌ای که او تمایل داشته ترسیم نکرده‌اند.

[حاوی اسپویلر از کتاب بعدی «جورج آر.آر. مارتین»]

مارتین توضیح می‌دهد: «به نظر من این صحنه را بسیار خوب اجرا کردند، اما در کتاب متفاوت خواهد بود. آن‌ها این لحظه را بسیار فیزیکی انجام دادند. – در را با قدرت هودور نگه داشتند. در کتاب، هودور یکی از شمشیرهای قدیمی سرداب را به سرقت برده. برن در بدن هودور وارگ می‌کند و او را آموزش می‌دهد، زیرا برن توانایی نبرد با شمشیر را داشته. بنابراین اینکه به هودور گفته باشند «در را نگه دار» بیشتر تبدیل می‌شود به «از این گذرگاه محافظت کن» – وقتی دشمان آمدند از آن دفاع کن – و هودور می‌جنگد و آنان را می‌کشد. کمی متفاوت است اما مفهومی یکسان دارد.»

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید