news-background
news-background

باکس آفیس: بدترین آخر هفته 19 سال اخیر؛ سومین صدرنشینی متوالی «Hitman’s Bodyguard»

گیشه‌های آمریکا این هفته به چنان حال و روزی افتاده که اکران مجدد «برخورد نزدیک از نوع سوم» باعث می‌شود این فیلم تنها یک پله پایین‌تر از «واندوومن» قرار بگیرد. ما برای دیدن آمار فروش فیلم‌های تازه اکران باید به رتبه‌های بیست و سوم و بیست و چهارم جدول مراجعه کنیم. مؤسسه کام‌اسکور برای چهار روز آخر از تعطیلات آخر هفته روز کارگر، فروشی معادل 93 الی 95 میلیون دلار گزارش می‌دهد، آماری که در 19 سال اخیر و از سال 1998 به این سو بی‌سابقه بوده است. در تعطیلات آخر هفته روز کارگر در سال‌ 1998 فیلم «There’s Something About Mary» روی پرده رفت و فروش کلی هفته را به 78.8 میلیون دلار رساند. باز هم بایستی یادآور شد که افت بلیط فروشی این آخر هفته در سینماهای ایالات متحده به این علت بازمی‌گردد که استودیوهای بزرگ امسال پس از 25 سال در اقدامی مشترک بر آن شدند تا در تعطیلات روز کارگر فیلم تازه‌ای به نمایش درنیاورند. فروش فیلم‌ها در این آخر هفته خاص در مقایسه با آخر هفته سال گذشته که شاهد فروش 128.8 میلیونی فیلم‌ها بودیم، با 27 درصد کاهش مواجه شده است. همانطور که قبلاً به استحضار رساندیم، هفته گذشته با آمار بلیط فروشی 69 میلیون دلاری، بدترین آخر هفته سال را به نام خود ثبت کرد، و این درحالی است که این هفته فروش سه روزه تعطیلات روز کارگر با 75.5 میلیون دلار دومین آخر هفه بی‌فروغ سال لقب می‌گیرد. طبق گزارشات کام‌اسکور، فروش کلی فیلم‌ها در تابستان 2017 و در بازه زمانی 5 می تا 4 سپتامبر به 3.84 میلیارددلار می‌رسد که از سال 2006 تاکنون بی‌سابقه بوده است.

گرچه این هفته فیلمی به صورت گسترده اکران نشد، اما با وجود این در چنین هفته‌هایی به واسطه اکران‌های ویژه و فیلم‌هایی از یک ژانر خاص بلیط فروشی همچنان در جریان است. استودیوها این روزها با هزینه نکردن برای تبلیغات فیلم خود سعی می‌کنند سود بیشتری کنند، اما از آن طرف صاحبان سالن‌های سینما از شرایط موجود اصلاً راضی نیستند. به طوری که سینمااسکور، و پست‌ترک، آماری برای این آخرهفته ارائه نکردند، آن هم به این دلیل که در بیش از 1000 سالن فیلمی به نمایش درنیامد.

این هفته پخش‌کنندگان به جای اکران‌های گسترده، به اکران مجدد آثار فاخر خود در چندصد سالن اقدام کردند. بدین صورت، سونی به مناسب چهلمین سالگرد اکران، فیلم «برخورد نزدیک از نوع سوم» را روی پرده برد، وینستین، فیلم «Tulip Fever» را اکران کرد و مارول تی‌وی «Inhumans» را به صورت آیمکس به نمایش گذاشت؛ اما هیچیک از این آثار در فهرست ده فیلم پرفروش هفته جای نگرفتند. هفته آینده با اکران اقتباس سینمایی از رمان «It» نوشته «استیون کینگ»، که افتتاحیه‌ای 60-66 میلیون دلاری برای آن پیش‌بینی می‌شود، همه چیز به روال عادی خود بازخواهدگشت.

کمدی اکشن «محافظ آدمکش» محصول استودیوی لاینزگیت، که از فقدان رقیب به شدت سود جسته، با فروش آخر هفته 12.9 میلیون دلاری خود از انتظارات کارشناسان فراتر رفت. این فیلم تنها عنوانی است که در طول تابستان امسال موفق شده طی سه هفته متوالی در جایگاه نخست جدول فروش جای بگیرد. «برخورد نزدیک...» در طول اکران چهار روزه خود در 901 سالن به فروش معادل 2.3 میلیون دلار دست یافت. این فیلم هفته آینده از فروش DVD به مناسبت چهلمین سالگرد اکرانش نیز درآمدزایی خواهد کرد. سونی پیش‌تر هم فیلم‌های کلاسیک خود از جمله «شکارچیان روح» را در تعطیلات روز کارگر اکران کرده بود. سونی حدوداً دوسال برای بازسازی و ترمیم فیلم «برخورد نزدیک...» زمان صرف کرده است. این نسخه که به تایید کارگردانش «استیون اسپیلبرگ» هم رسیده، دارای صدای بازسازی شده 5.1 خواهد بود.

فیلم «Tulip Fever» که این هفته در 765 سالن به نمایش گذاشته شد، با فروش 1.5 میلیونی خود در طول چهار روز برای بقا سخت تقلا می‌کند. استودیوی وینستین نمره 12 درصدی وبسایت راتن تومیتوز را عامل استقبال نکردن سینماروها از فیلم دانسته است. استفاده از بازیگران در نقش‌های نامتناسب و اکران محدود فیلم در سالن‌های خاص از عوامل دیگر شکست این فیلم ذکر شده است. فیلمی که این هفته در جذب مخاطب گئوی سبقت را ربود، «Wind River» به کارگردانی «تیلور شرایدن» بود که با 7.2 میلیون دلار در رتبه سوم ایستاد.

هفته آینده چنانکه اشاره شد، برادران وارنر و نیولاین، فیلم ترسناک «It» را در بیش از 4000 سالن روی پرده می‌برند، درحالی که کمدی رومنس «Home Again» با بازی «ریز ویترسپون» و درام «11/9» با حضور «چارلی شین» در بیش از 400 سالن به نمایش درخواهند آمد.

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید