news-background
news-background

باکس آفیس: افتتاحیه ۴۵۰ میلیون دلاری Doctor Strange 2

فیلم «دکتر استرنج ۲» (Doctor Strange in the Multiverse of Madness) با فروش ۱۸۵ میلیون دلاری به پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۲۲ در افتتاحیه داخلی تبدیل شد. این فیلم بنا بر گزارش دیزنی ۸۵ میلیون دلار در روز شنبه و در ۹۰ میلیون دلار در روز اول اکران فروخته است. بسیاری از استودیوهای رقیب بر این باورند که این دنباله به کارگردانی «سم ریمی» به فروش ۱۹۴ تا ۱۹۷ میلیون دلاری رسیده، اما دیزنی آخر هفته ۱۸۵ میلیون دلاری را گزارش کرده است. در این صورت «دکتر استرنج ۲» ۱۳.۵ میلیون بلیت در آمریکای شمالی فروخته است.

در هر حال، دیزنی فصل سینمایی تابستان را قدرتمندانه آغاز کرد و پس از «مرد-عنکبوتی: راهی به خانه نیست» (Spider-Man: No Way Home) که ۲۶۰ میلیون دلار در افتتاحیه فروخت، فیلم پرفروش دیگری را در دوران همه‌گیری کرونا اکران کرد. انتظار می‌رود فروش جهانی «دکتر استرنج ۲» تا روز دوشنبه به ۴۵۰ میلیون دلار برسد. «راهی به خانه نیست» در افتتاحیه جهانی ۶۰۰.۵ میلیون دلار فروخته بود.

برای «دکتر استرنج» در «روز مادر» فروش ۴۴ میلیون دلاری پیش‌بینی می‌شد اما دیزنی ۳۷.۵ میلیون دلار را برای این روز گزارش می‌کند. «انتقام‌جویان: عصر اولتران» (Avengers: Age of Ultron) مارول و دیزنی فروش مشابهی نسبت به «دکتر استرنج ۲» ثبت کرده بود و پس از سه روز اکران به فروش ۱۹۱.۲۷ میلیون دلاری رسیده بود.

«دکتر استرنج ۲» که یکی از عوامل جذابیتش برای مخاطبین شخصیت «واندا ماکسیموف» با بازی «الیزابت اولسن» بود، از مخاطبین نمره B+ «سینمااسکور» دریافت کرد و در رتبه دوم بدترین فیلم‌های «دنیای سینمایی مارول» از این حیث قرار گرفت. «اینت‌تلیجنس» گزارش داده است که بیشترین قیمت بلیت «دکتر استرنج ۲» سالن‌های سینمای ای‌ام‌سی با ۱۴.۸۴ دلار و به دنبال آن ریگال با ۱۳.۷۷ دلار بوده است. در این گزارش آمده است که ۲۰ درصد از مخاطبین «دکتر استرنج ۲» پیش از ساعت ۴ بعد از ظهر فیلم را دیده‌اند، ۲۶ درصد بین ۴ تا ۷ بعد از ظهر، ۲۹ درصد از ۷ تا ۹ شب و ۲۵ درصد پس از ۹ شب به دیدن فیلم در سالن‌های سینما رفته‌اند. «پست‌ترک» نیز گزارش می‌دهد که ۳۵ درصد از مخاطبین فیلم اروپایی تبار، ۳۰ درصد لاتین تبار، ۱۸ درصد آفریقایی تبار، ۱۰ درصد آسیایی تبار و ۸ درصد از سایر نژادها بوده‌اند.

نزدیک به ۵۱ درصد از سینماروها به این علت که «دکتر استرنج ۲» بخشی از «دنیای سینمایی مارول» است بلیت خریداری کردند، ۲۸ درصد به خاطر بازیگران، ۲۸ درصد با همراهی که تمایل داشته فیلم را ببیند، ۲۵ درصد تنها برای دیدن کامبربچ و ۱۸ درصد تنها برای دیدن اولسن بلیت‌های فیلم را خریده‌اند. سی و شش درصد از فرم تبلیغاتی «دکتر استرنج ۲» تریلرهای یوتیوب، ۲۶ درصد تریلرهای پخش شده در سالن‌های سینما، ۲۲ درصد تریلرهای اینستاگرام، ۲۲ درصد تریلرهای دیگر و ۲۲ درصد تیزرهای تلویزیونی بودند.

مارول کمپین بازاریابی «دکتر استرنج ۲» را هوشمندانه و با پخش تریلر آن در پایان فیلم «مرد-عنکبوتی: راهی به خانه نیست» در سالن‌های سینما آغاز کرد. این اولین بار بود که تریلر فیلمی از «دنیای سینمایی مارول» در انتهای اکران یکی از عناوین قبلی به نمایش درمی‌آمد. «رلیش‌میکس» گزارش داده است که تریلر این فیلم با ۹۳.۱ میلیون بیننده بالاتر از «دنیای ژوراسیک: قلمرو» (Jurassic World Dominion) با ۸۶.۸ میلیون بیننده قرار گرفته است.

یکی از اقدامات دیزنی و مارول برای بازاریابی دیجیتال «دکتر استرنج ۲» این بود که «سوشی گومز» بازیگر تازه‌‌وارد فیلم را از طریق پرمخاطب‌ترین صفحه اینستاگرام با ۴۸۰ میلیون دنبال‌کننده یعنی صفحه رسمی کمپانی اینستاگرام تبلیغ کرد. اغلب بازیگران فیلم از جمله «بندیکت کامبربچ»، «الیزابت اولسن»، «ریچل مک‌آدامز» و «چیوتل اجیوفور» در شبکه‌های اجتماعی فعالیت نمی‌کنند.

«دکتر استرنج ۲» در ۴۱۰ سالن سینمای آیمکس در آمریکای شمالی ۱۸ میلیون دلار فروخته و پرفروش‌ترین افتتاحیه آیمکس تاریخ ماه‌های مه، و ششمین افتتاحیه پرفروش آیمکس مارول در تاریخ را ثبت کرده است.

دیزنی گزارش داده است که ۸۸ درصد مخاطبین فیلم عمومی، و ۱۲ درصد والدین و کودکان بوده‌اند. انتقاداتی از اختصاص دادن رده سنی بالاتر از پی‌جی-۱۳ (PG-13) به «دکتر استرنج» که یکی از ترسناک‌ترین عناوین «دنیای سینمایی مارول» است شده بود اما تنها کودکان زیر ۱۰ سال ممکن بود گاهی از این فیلم بترسند. کودکان زیر ۱۲ ساله به این دنباله امتیاز ۵ ستاره داده‌اند در حالی که والدین امتیاز ۴ و نیم ستاره را به آن اختصاص دادند. بنابراین به نظر نمی‌رسد که مخاطبین خانوادگی شکایتی از ترسناک بودن فیلم داشته باشند. حدود ۶۲ درصد از خریداران بلیت این فیلم مرد و ۵۷ درصد ۱۸ تا ۳۴ ساله‌اند.

فیلم «شمالی»‌ (The Northman) «رابرت اگرز» با بازی «الکساندر اسکارزگارد» و «آنیا تیلور-جوی» در سومین هفته اکران در ۲۴۱۳ سالن سینمای داخلی به فروش ۳ روزه ۲.۷۷ میلیون دلاری رسید و رتبه ششم را از آن خود کرد. این فیلم با این فروش از مرز ۲۸ میلیون دلار عبور کرده است.

فیلم‌های «آدم‌بدها» (The Bad Guys) یونیورسال، «سونیک خارپشت ۲» (Sonic the Hedgehog 2) و «جانوران شگفت‌انگیز ۳» (Fantastic Beasts: Secrets of Dumbledore) این هفته در هفته‌های سوم، پنجم و چهارم به ترتیب از فروش داخلی ۵۷.۵، ۱۶۹.۹ و ۸۶ میلیون دلاری گذر کردند و در رده‌های دوم تا چهارم ایستادند.

بر اساس گزارش «کام‌اسکور»، فیلم‌ها در مجموع ۲۱۹.۱ میلیون دلار فروختند و ۱۰ درصد رشد را نسبت به آخر هفته مشابه در ماه مه سال ۲۰۱۹ نشان دادند. فروش سالانه فیلم‌ها در ایالات متحده و کانادا از ۱ ژانویه تا ۸ مه به ۲.۱۹ میلیارد دلار رسیده و ۳۶۱ درصد رشد را نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته نشان می‌دهد.

افتتاحیه ۴۵۰ میلیون دلاری «دکتر استرنج ۲» در بازارهای جهانی این دنباله را به دومین فیلم پرفروش هالیوودی دوران پاندمی، و چهارمین فیلم پرفروش «دنیای سینمایی مارول» در تاریخ پس از «انتقام‌جویان: آخر بازی» (Avengers: Endgame)، «انتقام‌جویان: جنگ بی‌پایان» (Avengers: Infinity War) و «راهی به خانه نیست» بدل می‌کند.

پرفروش‌ترین بازارهای بین‌المللی «دکتر استرنج ۲» تا امروز کره جنوبی با ۳۰ میلیون دلار، و به دنبال آن بریتانیا با ۲۴.۷ میلیون دلار، مکزیک با ۲۱.۵ میلیون دلار، برزیل با ۱۶.۳ میلیون دلار، هند با ۱۲.۷ میلیون دلار، استرالیا با ۱۲.۶ میلیون دلار، آلمان با ۱۲ میلیون دلار، فرانسه با ۱۱ میلیون دلار، ژاپن با ۹.۴ میلیون دلار و ایتالیا با ۹ میلیون دلار بوده‌اند.

«جانوران شگفت‌انگیز ۳» این هفته از فروش جهانی ۳۶۳.۸ میلیون دلاری عبور کرد. پرفروش‌ترین بازارهای بین‌المللی فیلم تا امروز ژاپن با ۳۲.۳ میلیون دلار، آلمان با ۲۷.۴ میلیون دلار، بریتانیا ۲۵.۵ میلیون دلار، چین با ۲۴.۶ میلیون دلار و فرانسه با ۲۰.۵ میلیون دلار بوده‌اند.

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید