news-background
news-background

اعتراض جامعه‌ آمریکاییان قزاق به Borat 2: «چرا کشور کوچک ما باید هدف تمسخر عموم قرار بگیرد؟» انتشار گزارش‌های اولیه از آمار بینندگان

«اتحادیه آمریکاییان قزاق» به فیلم «بورات ۲» معترض شده و می‌‌پرسد: «چرا کشور کوچک ما باید برای هدف تمسخر عموم قرار بگیرد؟»

 

فیلم «بورات ۲» (دانلود فیلم Borat 2 با لینک مستقیم) جمعه گذشته از آمازون منتشر شد اما حواشی آن هنوز ادامه دارد. «اتحادیه آمریکاییان قزاق» به این فیلم با بازی «ساشا بارون کوئن» که بنابر ادعای این گروه تصویری نژادپرستانه از قزاق‌ها به نمایش می‌گذارد معترض شده و می‌گوید ممکن است موجب برانگیخته شدن خشونت علیه اقلیت‌ها شود. این اتحادیه ۲۰ اکتبر با ارسال نامه‌ای به سران آمازون خواستار لغو انتشار «بورات ۲» شده است. اخبار سینمای جهان را از ۳۰نما دنبال کنید.

در این نامه آمده است: «با توجه به وضعیت آگاهی سیاسی جامعه، چرا فیلمی توهین‌آمیز به نژاد که آشکارا ملتی رنگین‌پوست را در قالب سرگرمی نکوهش، آزار روحی و تحقیر می‌کند با ارزش‌های اخلاقی آمازون سازگار است؟ چرا کشور کوچک ما باید هدف تمسخر عموم قرار بگیرد؟»

در ادامه می‌آید: «در این فیلم، یک فرد سفیدپوست خود را به شکل یک قزاق درآورده و سپس هر آنچه برای ما ارزش دارد را خار می‌شمارد. ما قزاق‌ها، کشور کوچکی هستیم، اما این بدان معنا نیست که می‌توانیم هدف توهین نژادی قرار بگیریم. آقای کوئن می‌گوید که هدف اصلی او ترامپ و تبعیض نژادی در آمریکاست. اگر چنین است، او می‌توانست کشوری ساختگی خلق کند، همانگونه که در فیلم «دیکتاتور» کرد. اما آقای کوئن انتخاب کرد که آشکارا ملتی واقعی را تحقیر، دلسرد و از ارزش‌های انسانی تهی کند.»

«گوهر نورتاس» بنیان‌گذار و مدیر عامل «آکادمی فیلم هالیوود» که متولد قزاقستان است و در لس‌آنجلس ساکن است به ورایتی می‌گوید: «ساشا بارون کوئن و عواملش تمامی نقش‌ها را به بازیگران سفیدپوست سپردند و سپس به خود اجازه دادند که ما را تمسخر کنند. اگر آسیایی‌تبار یا سیاه‌پوست بودند از نظر سیاسی کاملاً توهین‌آمیز دانسته می‌شد.»

اگرچه «اتحادیه آمریکاییان قزاق» به «بوارت ۲» معترض شده‌اند، اما قزاقستان به نظر این شخصیت را پذیرفته است. «نیویورک تایمز» گزارش می‌دهد که قزاقستان در بعضی از تبلیغات گردشگری خود از تکیه‌کلام «چه خوب» (Very Nice) بورات استفاده کرده، در حالی که ۱۴ سال قبل دولت قزاقستان قسمت اول فیلم را ممنوع اعلام کرده بود.

«بورات ۲» یا «بورات فیلم‌سینمایی بعدی» بنابر اعلام آمازون در اولین آخر هفته‌ی انتشار «ده‌ها میلیون بیننده‌» در سراسر دنیا داشته است. «سامبا تی‌وی» گزارش می‌دهد که فیلم ۱.۶ میلیون بیننده ‌آمریکایی را جذب کرده اما سخنگوی آمازون می‌گوید رقم گزارش شده توسط این کمپانی صحت ندارد. آمازون به ندرت آمار بینندگان عناوینش را اعلام می‌کند و حتی دقیقاً فاش نکرده که شمار مشترکین سرویس پرایم ویدیو در چه سطحی قرار دارد. آن‌ها آخرین بار ژانویه سال ۲۰۲۰ گزارش دادند که شمار مشتریان پرایم از ۱۵۰ میلیون گذر کرده است.

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید
۲۱ آبان ۱۴۰۰ ۱۷:۲۱

شما قزاقها هم غلط می کنید درباره تاریخ و فرهنگ ملتها و کشورهای دیگه فیلمهای دروغینی مثل تومریس می سازید این به اون در

نمایش اسپویل
۷ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۴۲

قزاقستان که کوچک نیست خیلی هم بزرگه! جزو ۱۰ تا کشور بزرگ هست فکر کنم

نمایش اسپویل
۹ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۱۶

منظور از کوچک بودن کشورشان وسعت زمینی نیست, اهمیت, جایگاه و ارزش هایشان هست و سطح مطرحیتشان در جهان, و صرفا مساحت کشور زیاد است, گرنه کاملا زیر سلطه روسیه هست تمامی منابع و حقوقشان مانند خیلی از کشور های کوچک غرب اسیا یا شرق اروپا. و نژادشان مخلوطیست از زرد, قهوه ای و سفید پوستان مانند افقانستان و تاجیکستان و عمده ایران خودمان, ایرانیان هم اصالاتشان قفقازیست ولی چون نسبت ایرانیان اصیل به غیر اصیلان کم هست "کاملا", ملتی سفید پوست نمیدانندمان, قزاقستان هم همین گونست. و بارن کوئن با سواستفاده از این مسئله کاملا توهین. و بی احترامی کرده بهشان

نمایش اسپویل
۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۵:۴۸

دقیقا

نمایش اسپویل