news-background
news-background

«دیوید فینچر» خود را فیلمساز مولف نمی داند و به آن اعتقادی ندارد

 

«فینچر» از جمله کارگردان های نام آشنای تاریخ سینمای معاصر به حساب می آید. این شخص تعدادی از آثار ماندگار سینما از جمله «باشگاه مشت زنی, هفت و مورد عجیب بنیامین باتن» را کارگردانی نموده است و تقریبا همگان او را در شمار فیلمسازان مولف به حساب می آورند. همانطور که می دانید فیلمساز مولف کسی است که به اصطلاح در سینما او را شخصی صاحب سبک می نامند. به طور مثال آلفرد هیچکاک یا استنلی کوبریک دو تن از کارگردانان صاحب سبک و مولف سینما به حساب می آیند. در مصاحبه ی اخیری که با فینچر به عمل آمده چنین می خوانیم که او تمایلی ندارد که به وی فیلمساز مولف بگویند. فینچر در این مصاحبه بیان می کند که نامیدن یک شخص به عنوان کارکردانی مولف امری غیرعادی و غیرقابل پیش بینی است. او در این رابطه افزود:

تفکر غلطی که پیرامون یک فیلمساز به عنوان یک شخصیت مولف وجود دارد این است که فرض می شود این شخص توانایی تحت تاثیر قرار دادن 95 درصد مخاطبان را دارد چرا که چنین تصور می شود هر آنچه این شخص به عنوان یک فیلمساز مولف می سازد تا حد زیادی با ذهنیت مخاطب همخوانی دارد، اما واقعیت این است که فیلمسازی یک کار مشقت بار و پرزحمت است. هر روز برای یک فیلمساز به سختی سپری می شود؛ مثلا ممکن است برای نشان دادن یک سکانس در فیلم تان با ده نفر ملاقات کنید و در انتهای روز وقتی اجازه ی نشان دادن آن سکانس را می گیرید متوجه می شوید که زمان فیلمبرداری در آن روز به اتمام رسیده است.

فینچر در این مصاحبه خوش شانس بودن یک فیلمساز را از مولف بودن جدا می کند. او توضیح می دهد که صرف عملی شدن یک ایده در فیلم و توانایی پیاده سازی آن ایده، از کارگردان یک شخص مولف نمی سازد. اتفاقاتی که برای یک کارگردان رخ می دهند تا فیلم را به سرانجام برساند صرفا به معنای آن نیستند که دقیقا چیزی که در ذهن او بوده عملی شده است. در طول فرایند فیلمسازی مواردی هستند که در نهایت منجر به موفقیت تیم سازنده می شوند ولی گاها اوضاع آن طور که انتظار دارید پیش نمی روند.

فینچر در این رابطه چنین مثال می زند؛ محصول خروجی یک فیلمساز نیاز به موسیقی متن دارد. کارگردان در ذهن خود برای سکانس به خصوصی از فیلم، آهنگی در ذهن خود می شنود که دوست دارد در فیلمش باشد ولی در دنیای واقعی و زمان ساخت فیلم هر چقدر هم به تیم موسیقی متن شرایط مد نظرتان را توضیح دهید، باز هم نمی توانید ادعا کنید که صد در صد همان نغمه ای را می شنوید که از ته دل می خواستید.

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید