news-background
news-background

«راجر مور» ستاره‌ی فیلم‌های جیمز باند در سن 89 سالگی درگذشت

«راجر مور» بازیگر خوش سیمای بریتانیایی پس از مبارزه‌ی کوتاهی با بیماری سرطان در سن 89 سالگی در کشور سوئیس از دنیا رفت. مور که هفت بار در فیلم‌های جیمز باند ظاهر شد، به خاطر تلفیق شوخ‌طبعی و اکشن در فیلم‌هایش، نزد هواداران نسبت به «شان کانری» از محبوبیت بیشتری برخوردار بود.

وی پس از فیلم «Live and Let Die» محصول 1973، شش بار دیگر به بازی در نقش جاسوس بریتانیایی جیمز باند ظاهر شد و به این چندگانه که پس از دوران کانری در گیشه دچار رکود شده بود، با تکیه‌‌ بر روی طنز در قصه رونقی بیش از پیش بخشید و دوستداران این مجموعه را سر ذوق آورد.

مور در سال 1977 با فیلم « The Spy Who Loved Me » که در سراسر دنیا 185.4 میلیون دلار فروخت، این مجموعه را به یک بلاک‌باستر بدل کرد. فیلم‌های « Moonraker » محصول 1979 و «For Your Eyes Only» محصول 1981 او نیز هرکدام به ترتیب 202 و 194 میلیون دلار در سینماهای دنیا بلیط فروختند. فیلم‌های «Octopussy» محصول 1983 و « A View to a Kill » محصول 1989 که هریک به ترتیب 183 و 150 میلیون دلار درآمدزایی کردند و فروششان در دنیا نسبت به فیلم‌های قبلی باند با کاهش مواجه شد، اولین نشانه‌های آغاز دوران بازنشستگی او بودند.

راجر مور در سال 1953 عازم ایالات متحده شد و با شرکت MGM برای بازی در چندین فیلم قرارداد بست. او در سال 1954 با «الیزابت تیلور» در فیلمی به نام « The Last Time I Saw Paris » همبازی شد. وی بازی در تلویزیون را هم در خلال سال‌های 1956 تا 1958 با بازی در نقش اصلی «سر وینفرد» در سریال « Ivanhoe » شبکه‌ی ITV تجربه کرد. او تا سال 1961 در چند سریال تلویزیونی دیگر مانند « Maverick » هم ظاهر شد. در سال 1962 با بازی در سریال « The Saint » برای خود نامی دست و پا کرد. این سریال گذر از فرمت سیاه و سفید به رنگی را به خود دید، در قالب 118 قسمت از شبکه‌ی ITV پخش شد و در سال 1969 پایان یافت. او سپس با نقش‌آفرینی در چند تریلر فراموش شدنی در سال‌های 69 و 70 به سینما بازگشت، درحالی‌که به طور کامل با تلویزیون وداع نکرد و در سریال « The Persuaders» حاضر بود. مور در طول 13 سالی که نقش باند را بازی می‌کرد، حضور در فیلم‌های اکشن دیگری را هم آزمود که البته هیچکدام با سری باند قابل قیاس نبودند.

مور چهار بار ازدواج کرد که حاصل آن یک دختر بازیگر و دو پسر بازیگر و تهیه‌کننده شد.

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید