news-background
news-background

ماجرای پرونده قضایی رومن پولانسکی، خالق Chinatown به کجا رسید؟

 

تلاش پولانسکی برای کسر مجازات پرونده تجاوز ؛ دادگاه قضایی آمریکا پرونده 40 ساله ی تجاوز پولانسکی را بار دیگر به جریان انداخت؛ تقاضای عفو مشروط برای پولانسکی به دادگاه تسلیم شد ؛ قاضی با کسر مجازات پولانسکی موافقت نکرد. این ها تنها برخی از سرتیتر های چند ماهه ی اخیر رسانه های سینمایی بوده اند. رومن پولانسکی گویا قرار نیست به خاطر پرونده ی تجاوزی که به وی نسبت داده شده روزگار خوشی را سپری کند. رومن پولانسکی یادگار سینمای قدیم است. او خالق بسیاری از آثار تراز اول سینمای معاصر است. کسی که با آثار خود توانست نگاه جدیدی را به سینما بیاورد و به عنوان یک صاحب سبک، همواره در نزد سینما دوستان جایگاه قابل توجهی داشته باشد. اخبار حاشیه اما پیرامون این شخص بسیار است. روزی نبوده که سایت های خبری درمورد او و پرونده ی منسوب به وی خبر یا مطلبی درج نکنند. اما جریان چیست؟ چه چیزی مانع زندگی راحت برای این کارگردان 83 ساله فرانسوی شده است؟ باهم در این مطلب، نگاهی به زندگی این شخص و جریانات او می افکنیم.

رومن پولانسکی کیست؟

رومن پولانسکی، زاده ی 18 اکتبر 1934 میلادی، کارگردان، فیلم نامه نویس،تهیه کننده و هنرمند فرانسوی است که به جرئت می توان وی را در صف کارگردان های بین المللی سینما به حساب آورد. برای آن دسته افرادی که به اسامی توجهی ندارند باید بگوییم که این شخص خالق فیلم هایی چون محله ی چینی ها «Chinatown»  ، پیانیست «The Pianist»  و بچه ی رزماری «Rosemary's Baby» می باشد. این سه فیلم تنها بخشی از کارنامه ی بلند بالای هنری این شخص می باشند. این شخص که تابعیت لهستان و فرانسه را دارد از سال 1953 تاکنون فعالیت هنری خود را ادامه داده است و در سال 2002 توانست به جایزه ی اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم پیانیست دست یابد که البته به دلیل پرونده ی قضایی به آمریکا سفر نکرد و از دریافت جایزه صرف نظر نمود. داستان زندگی پولانسکی همواره یکی از جذاب ترین و در عین حال بحث برانگیز ترین داستان هاییست که پیرامون هنرمندان سینمایی وجود دارند. این شخص در سال 1937 یعنی زمانی که نیروهای نازی آلمان به خاک لهستان تجاوز کردند تنها 4 سال داشت. او کودکی تقریباً گنگی را سپری کرده است و تا توانسته خود را در مخفیگاه های مختلف حبس می کرده تا بخشی از قربانیان هولوکاست نباشد. او با ساخت دو فیلم Repulsion و Rosemary's Baby در خاک ایالات متحده توانست به شهرت بسیار دست یابد. نقطه عطف زندگی این شخص به سال 1969 مربوط می شود، زمانی که دارو دسته ی خلافکار موسوم به خانواده ی Manson چهار تن از دوستان پولانسکی به علاوه ی همسر او را به قتل رساندند. او بعد از قتل همسرش به اروپا بازگشت و فیلم Macbeth را در سال 1971 کارگردانی نمود. پس از آن بار دیگر به آمریکا بازگشت و موفق به ساخت Chinatown در سال 1974 شد.فیلمی که نامزد کسب 11 جایزه اسکار شد و تنها توانست بهترین فیلم نامه را برای رابرت تاون به ارمغان بیاورد.

ماجرای پرونده ی قضایی این شخص چیست؟

در 11 مارس 1977 یعنی سه سال بعد از ساخت فیلم Chinatown زمانی که پولانسکی به عیادت دوست خود یعنی جک نیکلسون رفته بود، پلیس او را به جرم تجاوز جنسی به دختر بچه ی 13 ساله ای به نام سامانتا گیلی دستگیر نمود. پولانسکی به شش فقره اتهام که تجاوز یکی از آن ها بود متهم گردید. او در اولین دفاعیات خود با تمام قوا اعلام بی گناهی نمود و تمام عوامل و دوستان نزدیک هالیوودی اش به دفاع از وی خواستار آزادی او شدند. او بعد از 42 روز مراقبت و نظارت پلیس، آزاد شد و درست زمانی که فکر می کرد از تمام اتهامات تبرئه شده، قاضی حکم جلب وی را صادر نمود ولی این بار پولانسکی به فرانسه گریخت و اکنون 40 سال است که توسط دولت آمریکا تحت تعقیب است و آنها به بهانه های مختلف خواستار دستگیری و زندانی کردن او هستند.

در زمان دستگیری پولانسکی برای اولین بار، بنا به مدارک موجود، جک نیکلسون در خانه ی خود حضور نداشت و به خارج از شهر برای فیلم برداری یکی از پروژه هایش رفته بود. نامزد او یعنی آنجلیکا هیوستون که رابطه اش با جک را به هم زده بود در همان روز برای بازپس گیری برخی از وسایل خود به خانه ی جک رفته بود. او از بیرون خانه صدای پولانسکی را شنید که می گفت «الان میریم» . پولانسکی متوجه ی حضور آنجلیکا شد و در همان لحظه او را به دخترک 13 ساله یعنی سامانتا گیلی معرفی نمود. به نقل از آنجلیکا و مطابق آن چه در منابع خبری آمده، این سه نفر درمورد سگ هایی که جک نیکلسون به تازگی خریداری کرده بود صحبت کردند. آنجلیکا به یاد می آورد که سامانتا کفش های پاشنه بلندی به پا کرده بود و قد بلندتر از پولانسکی به نظر می رسید. بعد از مدتی، آنجلیکا مشاهده کرد که پولانسکی دوربین و وسایل خود را از اتاق خانه ی جک نیکلسون برداشته و به همراه سامانتا با ماشین از آن جا دور شدند. همان روز پولانسکی دستگیر شد و روز بعد، پلیس از آنجلیکا خواست تا برای مصاحبه به اداره ی پلیس برود. آنجلیکا بیان کرد که هیچ مورد مشکوکی را در روز قبل مشاهده نکرده  و هرگز آن دو را باهم در یک اتاق ندیده است و تنها برای برداشتن وسایل جامانده ی خود به خانه ی جک نیکلسون رفته است.

بعد از به جریان افتادن پرونده، پولانسکی به جرم تجاوز به فرد زیر سن قانونی متهم شد و حکم اولیه ای که قاضی برای او صادر نمود وی را 90 روز به مرکز روان درمانی واقع در کالیفرنیا فرستاد. در چهل و دومین روز پولانسکی حکم قاضی را پذیرفت و مدتی را در عفو مشروط به سر برد. او بعد از آن متوجه شد که قاضی آن روز یعنی Laurence J . Rittenband قرار است در آینده ی نزدیک وی را به 50 سال حبس محکوم نماید. پولانسکی از دوست خود شنیده بود که قاضی به وی گفته هرگز روی آزادی را به چشم نخواهید دید. پولانسکی با صحبت هایی که وکیلش با او انجام داد تصمیم خود را گرفت و در روز قبل از برگزاری دادگاه آمریکا را به مقصد فرانسه ترک کرد. به عنوان یک تبعه ی فرانسوی از آن سال تاکنون این شخص تحت حمایت دولت فرانسه است و اکثر روزهای عمر خود را در فرانسه سپری کرده است.

دخترک 13 ساله ای که پولانسکی را به جرم تجاوز چهل سال است آواره کرده، در مصاحبه ای بیان کرد که زمان تجاوز تنها 13 سال داشته و نتوانسته آن طور که باید پلیس و دستگاه های اجرایی را قانع به دستگیری و مجازات پولانسکی نماید و به خاطر سهل انگاری دستگاه های قضایی این شخص به سزای عمل خود نرسیده است. او بعد ها در کتابی با نام آن دختر، زندگی در سایه ی رومن پولانسکی به شرح این تجاوز پرداخت. در کتاب وی آمده که پولانسکی به او مواد مخدر تزریق کرده و در زمانی که هشیاری کاملی نداشته به او تجاوز کرده است. از آن سال تاکنون نزدیک به چهل سال می گذرد و مقامات آمریکایی سال هاست برای استرداد او به آمریکا تلاش کرده اند. در دسامبر  سال قبل دادگاه عالی لهستان درخواست استرداد پولانسکی به آمریکا را رد کرده و اعلام کرد که این شخص اجازه دارد در خاک لهستان به زندگی خود ادامه دهد.

در جدیدترین خبر منتشر شده از پولانسکی می خوانیم که او تنها در صورتی خواستار بازگشت به آمریکاست که مطمئن شود توسط پلیس آمریکا به زندان نمی افتد. قاضی اسکات گوردون با این درخواست پولانسکی مخالفت کرده و بیان کرد که تعقیب و تلاش برای دستگیری پولانسکی به قوت خود باقی خواهد ماند و درصورت مشاهده ی او در خاک آمریکا، این شخص باید در دادگاه قضایی این کشور پاسخگوی سوالات قاضی باشد و حکم دستگیری او قابل چشم پوشی نیست.

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید