news-background
news-background

جشنواره فیلم کن خواستار آزادی فوری فیلمسازان بازداشت‌شده ایرانی شد

فستیوال کن خواستار آزادی فوری فیلمسازان ایرانی بازداشت‌شده «محمد رسول‌اف»، «مصطفی آل‌احمد» و «جعفر پناهی» شد.

رسول‌اف برنده «خرس طلا» جشنواره برلین و همکارش آل‌احمد جمعه گذشته پس از حمایت از اعتراضات داخلی به دولت به دنبال سقوط ساختمان متروپل آبادان که به مرگ ۴۳ تن انجامید بازداشت شدند. «مهر» گزارش داده است که پناهی دوشنبه این هفته در تهران بازداشت شده است.

در بیانیه جشنواره کن آمده است: «جشنواره کن این بازداشت‌ها و نیز موج سرکوبی که علیه هنرمندان در ایران شکل گرفته را به‌شدت محکوم می‌کند. جشنواره خواستار آزادی فوری محمد رسول‌اف، مصطفی آل‌احمد و جعفر پناهی است.»

در ادامه بیانیه می‌آید: «جشنواره کن علاوه بر این مایل است بار دیگر از همه افرادی که در سراسر دنیا هدف سرکوب و خشونت قرار گرفته‌اند اعلام حمایت کند. این جشنواره همیشه و همیشه مأمن هنرمندان همه نقاط دنیاست و برای رساندن صدای بلند و واضح آن‌ها در دفاع از آزادی هنر و آزادی بیان بی‌امان در خدمتگزاری حاضر است.»

پناهی در سال ۲۰۱۰ به شش سال حبس محکوم و به مدت ۲۰ سال ممنوع‌الخروج شد. او با این حال فیلم «تاکسی» (Taxi) را ساخت که در جشنواره برلین برنده «خرس طلا» شد. پناهی در سال‌های بعد آزادی بیشتری به دست آورد و فیلم بلند «خرس ممنوع» (No Bears) را ساخت که انتظار می‌رود در ماه‌های آینده عرضه شود.

پناهی و رسول‌اف هر دو سابقه حضور در جشنواره کن را دارند. رسول‌اف در سال ۲۰۱۷ فیلم «لرد» (A Man Of Integrity) را در بخش «نوعی نگاه» این جشنواره اکران کرد، در حالی که «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» (Manuscripts Don’t Burn)‌ او در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه فیپرشی شد. فیلم «به امید دیدار» (Goodbye)‌ رسول‌اف نیز در سال ۲۰۱۱ برنده جایزه بهترین کارگردانی در بخش «نوعی نگاه» شده است.

پناهی در سال ۲۰۱۸ فیلم «سه رخ» (Three Faces) را در بخش مسابقه کن داشت و برنده جایزه بهترین فیلمنامه شد. او در سال ۲۰۰۳ با فیلم « طلای سرخ» (Crimson Gold) جایزه هیأت داوران بخش «نوعی نگاه» را دریافت کرده است.

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید
۲۱ تیر ۱۴۰۱ ۰۳:۰۰

فوضولیش به کن نیومده

نمایش اسپویل
۲۰ تیر ۱۴۰۱ ۲۲:۴۶

بیشترین آزادی در جهان مال ایرانه میگی چجوری اینم مدرکش

نمایش اسپویل