news-background
news-background

ادعای سرقت ادبی Shape of Water «گی‌یرمو دل تورو» رد شد

فیلم رومانتیک و فانتزی «شکل آب» دل تورو برنده‌ی اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شده است.

 

ادعای سرقت ادبی فیلم «شکل آب» (Shape of Water) «گی‌یرمو دل تورو» از نمایشنامه‌ی «بگذار نجوای تو را بشنوم» (Let Me Hear You Whisper) «پال زیندل» رد شد. هم «شکل آب» و هم نمایشنامه‌ی زیندل داستانی در مورد مخلوقی روایت می‌کنند که در یک تشکیلات تحقیقاتی حبس شده است. این دادخواست فوریه سال ۲۰۱۸ و درست پیش از مهلت نهایی رأی‌گیری اسکار توسط خانواده‌ی زیندل ثبت شده بود. «شکل آب» در نهایت ۱۳ نامزدی اسکار دریافت کرد و جایزه‌ی بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و جوایز دیگر را به خانه برد.

سخنگوی سرچ‌لایت پیکچرز می‌گوید: «دیوید زیندل، پسر پال زیندل نویسنده‌ی «بگذار نجوای تو را بشنوم» بر اساس اطلاعات محرمانه‌ی به دست آمده از جریان دادرسی تأیید کرده که ادعای سرقت ادبی او بی‌اساس است. او پذیرفته که «گی‌یرمو دل تورو» خالق واقعی «شکل آب» و هر شباهتی میان دو اثر اتفاقی است.»

دادگاه این پرونده قرار بود در ماه ژوئیه برگزار شود و نمایندگان دل تورو مدارک خود را ارائه دهند، اما حالا «دیوید زیندل» از شکایت خود صرف نظر کرده است.

شکایت خانواده‌ی زیندل تنها ادعای سرقت ادبی مطرح شده علیه «شکل آب» نیست. «ژان-پیر ژونه» کارگردان فرانسوی هم فوریه ۲۰۱۸ دل تورو را به سرقت صحنه‌ی رقص از فیلم «اغذیه‌فروشی» (Delicatessen‎) کرده بود. در این صحنه «سالی هاکینز» و «ریچارد جنکینز» در حالی که روی مبل نشسته‌اند و یک فیلم قدیمی هالیوودی می‌بینند نوعی رقص را اجرا می‌کنند.

ژونه پیش‌تر گفته بود: «[به دل تورو] گفتم: تخیل شما بسیار قوی است، و استعداد زیادی دارید. چرا می‌روید و ایده‌های دیگران را [سرقت می‌کنید]؟ گفت: «همه‌چیز را به تری گیلیام مدیونیم.» [دل تورو] معتقد است که از دیگران چیزی سرقت نمی‌کند، این تری گیلیام است که همه‌ی ما را تحت تأثیر قرار داده. صحنه‌ای که زوج گوشه‌ی تخت نشسته‌اند و با پاهای‌شان می‌رقصند، و فیلم موزیکال در پس‌زمینه روی تلویزیون در حال پخش است، به حدی دقیق از فیلم «اغذیه‌فروشی» کپی شده که من لحظه‌ای با خود فکر کردم او برای خودش احترامی قائل نیست.»

در فصل اهدای جوایز سال ۲۰۱۸ فیلم «شکل آب» به سرقت از فیلم کوتاه «فاصله میان ما» (The Space Between Us) متهم شد. هر دوی این فیلم‌ها سرگذشت زنی را روایت می‌کنند که در یک تشکیلات تحقیقاتی عاشق یک موجود ماهی شکل می‌شوند. آکادمی فیلم هلند این ادعا را رد کرد و گفت این فیلم‌ها «هویت متفاوت خودشان را دارند.»

 

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید