news-background
news-background

حمایت «استیون سودربرگ» از برادران وارنر و HBO Max: «فیلم‌ها تاریخ مصرف دارند»

«استیون سودربرگ» فیلمسازی است که دائماً خودش را در مدیوم‌های مختلف به چالش می‌کشد. در تلویزیون، او با پروژه‌هایی نظیر «بی‌سیم» (Wireless) به پلتفرم‌های استریم ویدیو رفته، و در سینما روش‌های تازه‌ای برای فیلمسازی اتخاذ کرده و تجهیزات فیلمبرداری را به حداقل رسانده. سودربرگ در بعضی پروژ‌های دیگر چون «لوگان خوش‌شانس» (Logan Lucky) بازاریابی فیلم را برعهده گرفته است. بنابراین، او کارگردانی صاحب نظر در زمینه‌ی نحوه‌ی پخش فیلم‌ها یا اکران آن‌ها در سینماست. او به تازگی از استراتژی ترکیبی برادران وارنر و اچ‌بی‌او مکس برای پخش فیلم‌های سال ۲۰۲۱ حمایت کرده.

سودربرگ در مصاحبه با «ونتی فر» در خصوص تصمیم جنجالی وارنرها برای اکران فیلم‌های پرخرج سال آینده میلادی در سالن‌های سینما و پخش همزمان آن‌ها در اچ‌بی‌او مکس حمایت کرده. او که با این شبکه قرارداد دارد می‌گوید:‌ «بدیهی است که احساسات مختلفی در مورد این مشکل وجود داشته باشد. اما من با دسترسی‌هایی که داشتم، تا جایی که ممکن بود از نزدیک جنبه‌های اقتصادی آن را بررسی کرده‌ام. حقایق اقتصادی معینی وجود دارند که نمی‌توان نادیده گرفت‌شان. به نظر من در مورد وارنر، سناریویی وجود دارد... این فیلم‌ها تاریخ مصرف دارند. گران‌قیمت‌اند. وقتی موفق عمل می‌کنند علتش این است که زمان‌بندی درست انجام شده. جنبه‌ی روح زمانه در همه‌ی آن‌ها در نظر گرفته شده.»

او در ادامه می‌گوید: «به نظر من آن‌ها یا دو سناریوی زیان اندک یا زیان بسیار زیاد را در مقابل دارند. در این خصوص باید تصمیم بگیرند. استودیوها باید به ۱۲ یا ۱۸ ماه آینده نگاه کنند. حقیقت این است که بازاری برای نمایش فیلم وجود ندارد مگر اینکه سالن‌ها با ۱۰۰ درصد ظرفیت فعالیت کنند. به هر شکل دیگری که باشد، زیان مالی به همراه دارد.»

سودربرگ علت این اقدام وارنرمیدیا را درک می‌کند اما معتقد است که نحوه‌ی اعلام آن می‌توانست بهتر انجام شود: «آیا در مورد ایجاد هماهنگی مشکلاتی وجود داشت؟ قطعاً. اما به یاد داشته باشید: به محض اینکه با اولین نماینده‌ی یک بازیگر یا فیلمساز تماس می‌گرفتند و می‌گفتند: «ما به فلان کار فکر می‌کنیم»، تمام هالیوود از آن آگاه می‌شد. اما آن‌ها می‌دانستند که اگر با یک نفر تماس بگیرند، گربه [به اصطلاح] از کیسه بیرون می‌پرد، و ماجرا از کنترل خارج. وضعیت بسیار ناخوشایندی بود. از روی تجربه عرض می‌کنم، مردم از تغییر استقبال نمی‌کنند. غافلگیری چندان خوشایندشان نیست. این اقدام غافلگیری بزرگی بود برای بسیار از مردم.»

تاکنون فیلمسازان بسیاری از جمله «کریستفر نولان» و «دنی ویلنوو»، و بازیگرانی چون «تیموتی شلمی»، «جاش برولین» و «جیسون موموآ» به این استراتژی واکنش نشان داده‌اند. اما کسانی که کمتر به بقای سالن‌های سینما اهمیت می‌دهند، از اقدام برداران وارنر استقبال کرده‌اند، زیرا فیلم‌هایی که دائماً به تأخیر می‌افتادند سرانجام به دست‌شان می‌رسد.

سودربرگ کارگردانی است که هر دو طرف را درک می‌کند، اما سال‌هاست که آثارش را از طریق شبکه‌های استریم ویدیو منتشر می‌کند. فیلم «بگذار حرف بزنند» (Let Them All Talk) او با بازی «مریل استریپ» به‌تازگی از اچ‌بی‌او مکس عرضه شده و «حرکت ناگهانی ممنوع» (No Sudden Move) او به زودی به همین شبکه می‌آید.

اخبار سینمای جهان را از ۳۰نما دنبال کنید.

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید