news-background
news-background

باکس آفیس: صدرنشینی دوباره فیلم Freaky در آخر هفته غم‌زده بازار آمریکا؛ Vanguard «جکی چان» حتی نیم میلیون دلار هم فروش نکرد

آخر هفته‌های پیش از عید «شکرگزاری» پیش از پاندمی یکی از پرفروش‌ترین آخر هفته‌های سال بود. سال گذشته در چنین روزهایی قسمت دوم «یخ‌زده» (Frozen II) دیزنی که با ۱۳۰.۳ میلیون دلار پنجمین افتتاحیه‌ی پرفروش‌ترین تاریخ در ماه نوامبر را ثبت کرده بود سبب شد فروش کلی فیلم‌ها به ۲۰۴.۹ میلیون دلار برسد. اخبار سینمای جهان را از ۳۰نما دنبال کنید.

کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد که بازار داخلی آمریکا در آخر هفته‌ی «شکرگزاری» به چنین حال و روزی بیفتد. آخر هفته‌ی گذشته تمامی فیلم‌ها در مجموع ۱۰ میلیون دلار فروختند، اما این هفته فروش کلی با ۳۵ درصد کاهش به ۶.۵ میلیون دلار رسیده و پایین‌ترین رکورد را از ماه سپتامبر تاکنون وقتی که «تنت» (Tenet) اکران شد به جای گذاشت. در چنین شرایطی، سالن‌های زنجیره‌ای بزرگ آمریکا از جمله ای‌ام‌سی که هر هفته ۲۵ میلیون دلار هزینه می‌کند، چگونه می‌تواند به فعالیت ادامه دهد؟ سالن‌داران ایالت‌های غربی و شرقی که محدودیت‌هایی در آن‌ها اجرا شده، وضعیت بسیار دشواری را سپری می‌کنند.

این هفته تنها فیلم «جلودار» (دانلود فیلم Vanguard با لینک مستقیم) «جکی چان» به صورت گسترده افتتاح شد. این اکشن توسط «گراویتاس ونچرز» که اغلب عناوینش را در پلتفرم‌های دیجیتال عرضه می‌کند پخش شد. این فیلم با فروش ۴۰۰ هزار دلاری در ۱۳۷۵ سالن سینما در رده‌ی هفتم ایستاد. منابع نزدیک به فیلم می‌گویند این عنوان تا ۹۰ روز اکران خواهد شد. پرفروش‌ترین بازارهای فیلم ایالت‌های جنوبی و غربی بودند اما در همان مناطق هم فروش قدرتمندانه‌ای ثبت نشده است. منتقدین به این فیلم امتیاز ۲۹ درصد «راتن تومیتوز» داده‌اند، اما مخاطبین بنابر گزارش «پست‌ترک» به آن امتیاز ۷۲ درصد داده و ۵۷ درصد دیدنش را توصیه کرده‌اند. حدود ۶۴ درصد مخاطبین فیلم مرد و ۵۵ درصد بالاتر از ۳۵ ساله بودند. پنجاه و یک درصد سینماروها نیز اروپایی تبار، ۱۸ درصد آفریقایی تبار، ۲۲ درصد آسیایی تبار و سایر نژادها و ۹ درصد اسپانیایی تبار بوده‌اند.

فیلم «وحشتناک» (دانلود فیلم Freaky با لینک مستقیم) استودیوهای بلوم‌هوس و یونیورسال که هفته‌ی گذشته در رتبه‌ی اول قرار گرفته بود، این هفته نیز با ۱.۲ میلیون دلار و کاهش فروش ۶۵ درصدی در این جایگاه باقی ماند. این فیلم فروش داخلی خود را به ۵.۶ و فروش جهانی‌اش را به ۹.۲ میلیون دلار رسانده است. «وحشتناک» روز جمعه ۴۱۰ هزار دلار، شنبه ۵۵۰ هزار دلار و یکشنبه ۲۶۰ هزار دلار فروخت. این فیلم از ۲۵ بازار خارجی نیز ۱.۱ میلیون دلار کسب کرد و به فروش جهانی ۹.۲ میلیون دلاری رسید.

هرچند سینماداران هفته‌ی گذشته از تصمیم برادران وارنر برای اکران فیلم پرخرج «زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴» (Wonder Woman 1984) همزمان با انتشار در شبکه‌ی HBO Max ستایش کردند، اما این فیلم به تنهایی برای احیای سالن‌های سینمای آمریکا در حین پاندمی کووید-۱۹کافی به نظر نمی‌رسد. دنباله‌ی «زن شگفت‌انگیز» در حالی اکران می‌شود که وضعیت‌ فروش فیلم‌ها نسبت به زمانی که «تنت» افتتاح شد و حالا به ۳۵۶ میلیون دلار رسیده بدتر است. آخر هفته‌ی گذشته، منابع نزدیک به سالن‌های سینما ادعا کردند که ۳۴۰۰ سینما فعالیت کرده‌اند، اما این هفته این رقم به ۲۸۵۰ کاهش پیدا کرده و اکثر سینماها در کالیفرنیا و نیز نیویورک، پنسیلوانیا، میشیگان، ویسکانسین، آریزونا، فلوریدا، واشینگتن و نیومکزیکو بسته‌اند.

در لس‌آنجلس کانتی، جایی که محدودیت‌های بیشتری اعمال خواهد شد، مردم در حال انجام خریدهای خود برای روز «شکرگزاری» بودند و با وجود ترافیک نسبتاً سنگین احساس می‌شد که پاندمی در کار نیست. حتی اگر سالن‌های سینمای بیشتری فعالیت می‌کردند، بعید به نظر می‌رسد که مخاطبین برای دیدن فیلم جان خودشان را به خطر بیندازند. اما از سوی دیگر گروه گروه به فروشگاه‌هایی سرپوشیده چون تارگت و والمارت و فرودگاه‌ها گسیل می‌شوند. هرچند علت کساد شدن بازار سینما عدم وجود فیلم‌های بزرگ روی پرده است، اما کسی علاقه ندارد در حین پاندمی به دیدن فیلمی در سالن‌های سینما برود.

 

با این میزان استقبال، استودیوها هزینه‌های خود برای بازاریابی فیلم‌ها را کاهش داده‌اند. «آی‌اسپات» گزارش می‌دهد که یونیورسال برای تیزرهای تلویزیونی فیلم «وحشتاک» و فکوس برای «بگذار برود» (Let Him Go) نزدیک به ۸ میلیون دلار هزینه کرده‌اند. با این حال، یونیورسال برای انیمیشن «کرودها: عصر جدید» (The Croods: A New Age) بیش از ۱۹ میلیون دلار بر روی بازاریابی خرج کرده‌اند و این در حالی است که این عنوان تنها ۳۰ روز اکران خواهد شد و روز کریسمس به پلتفرم‌های دیجیتال می‌رود.

هزینه‌ی پخش تیزرهای تلویزیونی فیلم «جلودار» چان مشخص نیست، اما گراویتاس گزارش می‌دهد که آن‌ها مخاطبین مرد ۱۸ تا ۴۹ ساله را هدف تبلیغات خود قرار داده‌اند و تیزرها را در شبکه‌های ای‌اس‌پی‌ان، ادالت سوییم، اف‌اکس، فاکس اسپورتس، هیستوری و ان‌بی‌سی اسپورتس روی ایر برده‌اند. تبلیغات غیرقابل عبور این فیلم در اپل تی‌وی، آمازون فایر، و هولو پخش شدند.

فیلم «جلودار» در شبکه‌ی اجتماعی «تیک تاک» هم بازاریابی شد. «رلیش‌میکس» گزارش می‌دهد که نتیجه‌ی این اقدامات رضایت‌بخش نبوده‌اند و تأثیری بر فیلم نداشته‌اند. تریلر فیلم ۶.۷ میلیون بازدید در یوتیوب را به ثبت رسانده است. برخی دیگر از تبلیغات فیلم نیز در «اینترتینمنت ویکلی» و «پیپل» به نمایش درآمدند. علاوه بر این، پیام‌های تبلیغاتی کوتاه دیگری از اسپاتیفای و ایستگاه‌های رادیویی سندیکایی و در حین پخش برنامه‌هایی چون «ان‌اف‌ال ساندی نایت» و «باب و تام» پخش شدند.

گراویتاس فیلم «جلودار» را با همکاری لاینزگیت و با قراردادی هفت رقمی خریداری کرد. این فیلم حتی در کشور چین با استقبال گسترده‌ای همراه نبوده و ۴۳.۹ میلیون دلار فروخته است. فروش جهانی این فیلم تاکنون به ۴۹.۶۵ میلیون دلار می‌رسد. «رلیش‌میکس» گزارش می‌دهد که چان در اینستاگرام خطاب به ۳.۶ میلیون هوادارش توصیه کرده است که «ماسک بپوشید».

استودیوی سونی این هفته فیلم «آخرین ورمیر» (دانلود فیلم The Last Vermeer با لینک مستقیم) را در ۹۱۲ سالن سینما اکران کرد. این فیلم تاریخی با بازی «گای پیرس» همچون دیگر فیلم‌های بازار فعلی با ۲۲۵ هزار دلار ناموفق بود. فروش این عنوان از جمعه به ۸۴ هزار دلار، شنبه ۸۶ هزار دلار و یکشنبه ۵۵ هزار دلار رسید. نکته‌ی مثبت در مورد این فیلم این است که مخاطبین «پست‌ترک» امتیاز چهار ستاره به فیلم داده‌اند و منتقدین امتیاز ۶۸ درصد «راتن تومیتوز» را لایقش دانسته‌اند.

داستان «آخرین ورمیر» در مورد سربازی است که در مورد یک هنرمند آلمانی سرشناس که متهم به جاسوسی برای نازی‌هاست تحقیق می‌کند. حدود ۵۲ درصد از مخاطبین زن، ۹۰ درصد بالاتر از ۲۵ ساله، و ۵۲ درصد بالاتر از ۴۵ ساله بوده‌اند. هفتاد و چهار درصد سینماروها اروپایی تبار، ۱۴ درصد اسپانیایی تبار، ۷ درصد آسیایی تبار، و ۵ درصد آفریقایی تبار بوده‌اند. سونی نمره‌ی «سینمااسکور» فیلم را به اشتراک نگذاشته است.

«بازی‌های دوستانه» (Buddy Games) دیگر فیلم جدید این هفته بود که ۱۴۰ هزار دلار از ۴۰۰ سینما کسب کرد. این اولین فیلم بلند «جاش دمل» در مقام کارگردان است که باید ۲۴ نوامبر به پلتفرم‌های دیجیتال برود و بر روی دیسک‌های بلو-ری عرضه شود. «الیویا مان» و «دکس شپرد» از جمله بازیگران این فیلم بوده‌اند.

فیلم «اهریمن‌کش» (Demon Slayer The Movie: Mugen Train) این هفته به سلطنت خود بر بازار ژاپن ادامه داد. دوشنبه این هفته در این کشور یک روز تعطیل است، بنابراین فروش فیلم‌ها تا روز سه‌شنبه منتشر نخواهد شد. اما منابع نزدیک به فیلم پیش‌بینی می‌کنند که فروش ۲۴۱ میلیون دلاری دست‌یافتنی است و می‌تواند به زودی با عبور از رکورد «یخ‌زده» به عنوان سومین فیلم پرفروش تاریخ ژاپن شناخته شود.

در بازارهای بین‌المللی فیلم درام جنایی «گرفتار در زمان» (Caught In Time) با بازی «دنیل وو» در صدر قرار گرفت و در چین ۳۱ میلیون دلار فروش کرد. فیلم «گرین‌لند» (Greenland) استودیوی اس‌تی‌اکس برای اولین بار در چین اکران شد و ۳.۴ میلیون دلار در ۱۴ هزار سینما فروخت. این فیلم علمکردی بهتر از دیگر عناوین هالیوودی به جا گذاشته اما هنوز با رکوردهای پیش از پاندمی فاصله‌ی زیادی دارد. فروش خارجی این فیلم تا این هفته به ۴۳.۱ میلیون دلار رسیده است.

فیلم «تنت» (Tenet) «کریستفر نولان» این هفته از فروش خارجی ۳۰۰ میلیون دلاری و فروش جهانی ۳۵۶ میلیون دلاری عبور کرد. این فیلم هنوز در بازارهای آرژانتین، هند، اندونزی، و فیلپین اکران نشده است.

پیش‌بینی می‌شود که هفته‌ی آینده فیلم «یک ثانیه» (One Second) «ژانگ ییمو» و «کرودها: عصر جدید» بر بازار چین حمکفرمایی کنند. این فیلم‌ها در حال حاضر پیشتاز پیش‌فروش بلیت در بازارهای جهانی‌اند. دو هفته‌ی آینده نیز فیلم «شکارچی هیولا» (Monster Hunter) در چین اکران خواهد شد و دو هفته پس از آن «زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴» و «روح» (Soul) دیزنی روی پرده می‌روند.

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید