news-background
news-background

«دیوید فینچر»: من یک پست فطرت بی‌اشتها هستم اما هالیوود فقط به فیلم‌های پرخرج فست‌فود مانند علاقه دارد

فینچر می‌گوید هالیوود تنها دو فصل برای سینما خلق کرده: «تابستان [شخصیت‌هایی با لباس‌های] اسپندکس» و «زمستان محنت‌بار.»

 

«دیوید فینچر» در مصاحبه‌ی تازه‌ای با مجله‌ی «توتال فیلم» وضعیت هالیوود در سال ۲۰۲۰ را بی‌پرده توضیح داده و می‌گوید: «تا وقتی فیلم پرخرجی که مثل [فست‌فود] «هپی میل» باشد نسازید، هیچ‌کس علاقه نشان نمی‌دهد.» آخرین فیلم فینچر «منک» (دانلود فیلم Mank با لینک مستقیم) است که هیچ شباهتی به یک پروژه‌ی پرخرج هالیوودی فست‌فود-گونه ندارد. اخبار سینمای جهان را از ۳۰نما دنبال کنید.

داستان این فیلم در مورد چالش‌های «هرمان جی. منکویتس» نویسنده‌ی فیلمنامه‌ی «شهروند کین» (Citizen Kane) است که به صورت سیاه و سفید فیلمبرداری شده و برای صدابرداری آن هم تجهیزات قدیمی به کار گرفته شده تا ظاهری مانند فیلم‌های کلاسیک دهه‌ی ۱۹۳۰ پیدا کند و این چیزی نیست که امروز استودیوهای هالیوود را به هیجان آورد.

فینچر «منک» را از طریق نت‌فلیکس منتشر خواهد کرد، پلتفرمی که «شکارچی ذهن» (Mindhunter) و «خانه‌ی پوشالی» (House of Cards) او را هم پخش کرده است. این کارگردان به «توتال فیلم» می‌گوید که از همکاری با این شبکه لذت می‌برد زیرا به این ترتیب فشار یک افتتاحیه‌ی پرفروش از روی دوشش برداشته می‌شود. «منک» از نت‌فلیکس پخش خواهد شد و برای همیشه در آن باقی خواهد ماند. این کارگردان اضافه می‌کند:‌ «ساختن فیلمی که نامه‌ای عاشقانه است به فیلمی دیگر که آن هم در شبکه‌ی [رقیب] اچ‌بی‌او مکس وجود دارد، یک طرح تجاری هوشمندانه نیست... اما، اگر می‌خواستیم فقط آن کار هوشمندانه را انجام دهیم، احتمالاً فقط فیلم‌های مارول و «جنگ ستارگان» و «پارک ژوراسیک» وجود می‌داشت.»

«منک» ۴ دسامبر (۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹) پخش خواهد شد و انتظار می‌رود در چند شاخه نامزد اسکار شود. فینچر از اینکه چگونه افتتاحیه فیلم‌ها در هالیوود فصل اکران عناوین و پرخرج و فصل اهدای جوایز را تعریف کرده‌اند اظهار تأسف می‌کند و می‌گوید اگر فیلمی در یکی از این دو فصل اکران نشود شکست خواهد خورد.

فینچر می‌گوید: «ببینید، تنها دلیل بحث‌ها عدم وجود ابتکار در نزد افرادی است که انتظارات مخاطبین را تغییر می‌دهند. در واقع فقط دو فصل برای فیلم‌ها وجود دارد. فصل «تابستان [برای ابرقهرمانانی با لباس‌های] اسپندکس» و «زمستان محنت‌بار». فیلم خودت را باید برای این دو فصل بسازی. و اگر این دو فصل را از دست بدهی، به آن دو فصل دیگر می‌افتی که نامشان زباله‌دان است. حرف‌هایم منطقی هست؟» او به شوخی اضافه می‌کند: «من فقط یک پست فطرت خسته نیستم. من یک پست فطرت خسته [و بی‌اشتها] و آگاهم.»

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید