news-background
news-background

فیلم «نفس» نماینده ایران در اسکار

   

هیئت معرفی فیلم ایرانی صبح امروز فیلم «نفس» ساخته «نرگس آبیار» را به عنوان نماینده ایران برای رقابت در قسمت بهترین فیلم خارجی به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا معرفی کردند. از بین چهار فیلم «رگ خواب» ساخته حمید نعمت‌الله زاده، «مالاریا» از پرویز شهبازی، و «ویلایی‌ها» ساخته منیر قیدی، «نفس» اثر نرگس آبیار توسط این هیئت انتخاب شد که متشکل از چهار کارگردان، یک بازیگر، یک آهنگساز، یک تهیه کننده، یک منتقد و معاون بنیاد سینمایی است.

به نقل از خبرگزاری مهر، «امیر اسفندیاری» سخنگوی هیات معرفی فیلم ایرانی اعلام کرد:

«با انجام گفت و گو های نهایی و بررسی‌ های کلی درباره چهار فیلم فهرست نهایی، این هیات با اکثریت آرا، فیلم «نفس» ساخته نرگس آبیار را برای نمایندگی سینمای ایران در رقابت اسکار بهترین فیلم خارجی زبان انتخاب کرد. اعضای هیات امید دارند فیلم برگزیده بتواند با پشتیبانی کلیه مراکز تاثیرگذار فرهنگی کشور، نمودی دیگر از ظرفیت‌های سینمای نوین ایران را به طیفی گسترده تر از مخاطبان بین‌المللی بشناساند.»

«نفس» پیش از این برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین فیلم از نگاه ملی در سی و چهارمین دوره جشنوار فیلم فجر شد. این اولین بار است که ساخته یک زن به عنوان نماینده ایران در جشنواره اسکار معرفی می‌شود.

این فیلم داستان زندگی چهار کودک را در دهه 50 خورشیدی روایت می‌کند. زمانی پر از ترس و وحشت و جنگ، شاه به تازگی رفته و آیت‌الله خمینی رهبری ایران را بر عهده گرفته است. حال این کودکان سعی در درک دردهای ناشی از جنگ در غالب داستان‌های مختلف دارند. داستان بیشتر از دید «بهار» یکی از این چهار کودک روایت می‌شود، جز برخی صحنه‌های جزئی، او در اکثر اتفاقات حضور دارد. او به کتاب‌ها و رویا پردازی روی می‌آورد و آن را تنها راه برای رویارویی با دردها و مشکلات دور و برش می‌پندارد. این فیلم خط داستانی مشخصی ندارد و اتفاق خاصی به تعریف سینمایی در آن نمی‌افتد به همین دلیل ممکن است برای برخی از تماشاچیان خسته کننده به نظر بیاید. از نگاهی دیگر، این فیلم روایت کودکی خردسال است و داستان از دریچه نگاه معصوم او روایت شده و شرایط زندگی مردم در زمان انقلاب و جنگ، عادت‌ها، نوع پوشاک و رفتار مردم نیز به تصویر کشیده شده است.

 

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید