news-background
news-background

باکس آفیس: صدرنشینی The Hitman's Bodyguard در هفته ناکامی Logan Lucky

در طول سالیان گذشته ثابت شده که اواسط ماه آگوست فرصت مناسبی برای استودیوهایی چون لاینزگیت و میلنیوم و عناوین اکشن آنان است. بنابراین هدف قرار دادن دوباره همین تاریخ برای اکران فیلم‌ها، یعنی کاری این هفته با «محافظ آدمکش» (The Hitman's Bodyguard) صورت گرفت، تعجبی نداشت. این اکشن کمدی که از «اثر راتن تومیتویی» مصون مانده بود، با نقش‌آفرینی «رایان رینولدز» و «ساموئل ال. جکسون» این هفته در 3337 سالن به اکران درآمد و با تحمل نقدهای منفی، فراتر از پیش‌بینی کارشناسان ظاهر شد و 21.6 میلیون دلار بلیط فروخت، رقمی که عناوین اکشن اخیر مانند «برج خاموش» (The Dark Tower) و «بلوند اتمی» را پشت سر می‌نهد. با وجود این، فروش 96 میلیونی این هفته در ایالات متحده و کانادا، راکدترین آخرهفته سال را رقم زد. طبق آمار سینمااسکور، فروش بلیط نسبت به مقطع زمانی مشابه در سال گذشته، 27 درصد با کاهش مواجه شده، آماری که از هفته برگزاری مسابقات سوپربول نیز پایین‌تر بوده است. انتظار می‌رود این آمار در هفته آینده که هیچ فیلم بزرگی به صورت گستره روی پرده نخواهد رفت، باز هم تقلیل یابد.

 

فیلم «آدمکش» که روی ستاره خود رینولدز تکیه داشت، این هفته با فیلم پرستاره «لوگان خوش‌شانس» (Logan Lucky) رقابت می‌کرد، عنوانی که امیدوار بود به یاری ستاره‌هایی چون «چنینگ تتیوم»، «آدام درایور» و «دنیل کرگ» و همچنین نقدهای مثبت و نمره 93 درصد از راتن تومیتوز، به فروش قابل توجهی برسد. اما چنانکه می‌دانیم بسنده کردن یک فیلم به ستاره‌ها موجب موفقیت اثر نمی‌شود. این فیلم که با بودجه 30 میلیون دلاری و با مشارکت آمازون بسته شد، در تلاش بود با تبلیغات گسترده‌ خود از مدت‌ها قبل، به فروشی 20 میلیون دلاری دست یابد، اما در نهایت بیش از 8 میلیون دلار از افتتاحیه خود حاصل نکرد. دلیلی که برای این شکست ذکر می‌کنند این است که فیلم به دنبال جذب مخاطبینی شبیه به مخاطبین فیلم «محافظ آدمکش» یعنی زنان و مردان بزرگسال‌تر، بوده است. آمار پست‌ترک نشان می‌دهد که مخاطبین هر دو فیلم با 70 درصد بالای 25 سال، بسیار به هم شباهت داشته‌اند. بنابر گزارش منابع خبری، «استیون سودربرگ» کارگردان فیلم «لوگان خوش‌شانس» شخصاً بر بازاریابی فیلم نظارت می‌کرده است، کاری که پیش از این از سوی یک فیلمساز سابقه نداشت. وی سعی داشت اثری پرستاره اما کم هزینه و با کمپین بازاریابی ملاحظه‌کارانه اکران کند. این روش انتقادات زیادی را در مطبوعات به دنبال داشت، اما به اعتقاد برخی کارشناسان این الگوی هوشمندانه دقیقاً برای همین فیلم‌های مستقل طراحی شده است. برخی منابع گزارش می‌دهند که درآمد فیلم از پیش‌-فروش‌های خارجی، از هزینه تولیدش نیز فراتر رفته است. در عین حال، استودیوهای رقیت این ادعا را باور ندارند و معتقدند تاکنون هیچ فیلمی بیش از 70 درصد بودجه خود را از پیش‌-فروش خارجی بدست نیاورده است.

 

حتی در صورتی که فیلم «لوگان خوش‌شانس» به فروش دو رقمی در افتتاحیه می‌رسید، روش سودربرگ یک روش انقلابی و الگویی تازه به شمار نمی‌رفت. زیرا اولاً بسیاری از فیلمسازان صبر و حوصله و وقت کارهای تجاری را ندارند و فقط در پی ساختن فیلم هستند، و ثانیاً پیش از این فیلم‌های کم‌خرج بسیاری با تبلیغات کم‌هزینه اکران شده‌اند. گذشته از این، باید در نظر داشت که وقتی استودیویی مانند یونیورسال فیلمی چون «برو بیرون» را روی پرده می‌برد، هیچ ترسی ندارد از اینکه بیش از چند برابر میزان متوسط تبلیغات به پای فیلم بریزد و در نهایت افتتاحیه‌ای 33 میلیونی را با این عنوان 4 میلیونی شاهد باشد. به هر روی، بازاریابی یک فیلم کار ساده‌ای نیست و هوشمندانه‌ترین روش‌ها، امروز در عصر شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به راحتی نقش بر آب شود و حتی نتیجه عکس دهد. فیلم «بی‌واچ» (Baywatch) با «دووین جانسون» و آن تریلرهای جذاب، برای پارامونت به یک معمای پیچیده بدل شد. آن فیلم به جای آنکه هوادارن مرد را مجذوب خود کند، به شکل گسترده‌ای مورد توجه زنان قرار گرفت. مطابق آمار رلیش‌میکس فیلم «لوگان خوش‌شانس» از حیث شمار هوادار در شبکه‌های اجتماعی، برتری محسوسی نسبت به «محافظ آدمکش» دارد. اما این صدرنشین باکس آفیس بود که از رینولدز، جکسون، و هایک، ستاره‌های فعال خود در این شبکه‌ها سود جست و این موفقیت را در گیشه کسب کرد.

این هفته فیلم «Wind River» اثر «تیلور شرایدن» نیز با فروش قابل ملاحظه 3 میلیونی خود به جمع ده فیلم پرفروش هفته راه یافت. شرایدن سال گذشته به خاطر نگارش فیلمنامه «اگر سنگ از آسمان ببارد» نامزد دریافت جایزه اسکار شده و آن فیلم چهار نامزدی دیگر از جمله بهترین فیلم سال را به خود اختصاص داده بود. فیلم «اوقات خوش» (Good Time) با هنرنمایی «رابرت پتینسون»، و انیمیشن «Leap!» استودیوی وینستین شاخص‌ترین عناوینی هستند که هفته آینده روی پرده می‌روند.

 

 

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید