مایکل داگلاس (دانلود ۷۶ عنوان فیلم بدون سانسور) + بیوگرافی

مایکل داگلاس

مایکل داگلاس، زاده‌ی 25 سپتامبر 1944 مصادف با 3 مهر 1323 یک بازیگر و تهیه کننده‌ی آمریکایی است. او موفق به کسب افتخارات زیادی از جمله دو جایزه‌ی اسکار، پنج جایزه‌ی گلدن گلوب، یک جایزه‌ی پرایم تایم امی، یک جایزه‌ی سسیل بی د مایل و جایزه‌ی دستاور زندگی AFI شده است.

اوایل زندگی و تحصیلات

داگلاس در نیو برنسویکِ نیوجرسی چشم به جهان گشود. او فرزند دو بازیگر به نام‌های کرک داگلاس (متولد 1916) و دیانا دیل (1923-2015) است. پدر و مادر مایکل در آکادمی هنرهای دراماتیک آمریکا با هم آشنا شدند. پدر مایکل یهودی بود و اجدادش نیز از چاووسی (بلاروس کنونی) مهاجرت کرده بودند. مادرش نیز اهل برمودا بود و دارای نژاد انگلیسی، ایرلندی، اسکاتلندی، ولزی، فرانسوی، بلژیکی و هلندی بود. داگلاس برادر کوچکتری به نام «جوئل داگلاس» (زاده‌ی 1947) دارد. او همچنین دو برادر ناتنی به نام‌های «پیتر داگلاس» (زاده‌ی 1955) و «اریک داگلاس» (1958-2004) دارد که حاصل ازداج کرک داگلاس با همسر دومش، «انی بایدنز» بودند.

داگلاس به مدرسه‌های آلن استیونسون در نیویورک سیتی، ایگل بروک در دیرفیلدِ ماساچوست و روزماری هال در والینگفورد رفته است. او مدرک داشنگاهی خود را در رشته‌ی دراما از دانشگاه کالیفرنیای سانتا باربارا در سال 1968 دریافت کرد. او بازیگری را از «وین هندمن» در تئاتر آمریکن پلِیس در نیویورک سیتی آموخت.

زندگی کاری

سال‌های ابتدایی

اولین حضور مهم او در تلویزیون در سال 1969 در یکی از قسمت‌های ویژه‌ی سریال Playhouse شبکه‌ی سی بی اس تی وی به نام The Experiment اتفاق افتاد. مایکل داگلاس بازی در فیلم‌های سینمایی را در اواخر دهه‌ی 60 و اوایل دهه‌ی 70 میلادی آغاز کرد. او در این سال‌ها در فیلم‌های کمتر شناخته شده‌ای مانند Hail, Hero!,، Adam at 6 A.M. و Summertree ظاهر شد. بازی او در فیلم Hail, Hero! او را نامزد دریافت جایزه‌ی گلدن گلوب در شاخه‌ی امیدوار کننده ترین تازه کار مرد کرد. اولین نقش مهم او در سریال تلویزیونی The Streets of San Francisco اتفاق افتاد که در این سریال داگلاس از سال 1972 تا 1976 با «کارل مالدن» هم بازی شد. داگلاس در آینده گفت که مالدن برای او نقش یک مربی را داشته است و در دیدگاه او مالدن شخصیتی بسیار محترم است که مایکل عمیقاً به او علاقه دارد. بعد از این که دالاس این سریال تلویزیونی را ترک کرد، او همکاری دراز مدتی با مربی‌اش، مالدن، داشت و تا پایان عمر او در تاریخ 1 جولای 2009 مصادف با 10 تیر 1388 این همکاری ادامه یافت. در سال 2004 داگلاس جایزه‌ی دستاورد زندگی مونت کریستوی مرکز تئاتر یوجین سنتر در واترفورد را به مالدن تقدیم کرد.

در سال 1975 داگلاس از پدرش، کرک داگلاس، حقوق رمان One Flew Over the Cuckoo's Nest را دریافت کرد. چندی بعد مایکل فیلمی با همین نام با همکاری «ساول زنتس» ساخت. کرک داگلاس دوست داشت در این فیلم خودش نقش «مک مورفی» را بر عهده بگیرد. او پیش از این هم در نسخه‌ی تئاتر این فیلم نامه در همین نقش ظاهر شده بود. اما پسرش عقیده داشت که کرک داگلاس برای ایفای این نقش کمی پیر است. کرک از ایفای این نقش کناره گیری کرد و در نهایت نقش مک مورفی به «جک نیکلسون» رسید. نیکلسون توانست با ایفای این نقش برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین بایگر مرد شود. مایکل داگلاس هم برای تهیه کنندگی این فیلم موفق به دریافت جایزه‌ی بهترین فیلم شد.

بعد از ترک The Streets of San Francisco در سال 1976 داگلاس نقش یک دکتر را در یک فیلم هیجانی پزشکی به نام Coma (محصول 1978) بر عهده گرفت. در سال 1979 او نقش یک دونده‌ی ماراتون را در فیلم Running ایفا کرد و در همین سال در فیلم The China Syndrome نیز ظاهر شد. در این فیلم درام که داگلاس تهیه کنندگی آن را هم بر عهده داشت، او با «جین فوندا» و «جک لمون» نیز هم بازی شد. این فیلم درباره‌ی وقوع حادثه‌ای در یک نیروگاه اتمی بود و دقیقاً 12 روز بعد از انتشار فیلم حادثه‌ی جزیره‌ی 3 مایلی اتفاق افتاد. این فیلم به عنوان یکی از هوشمندانه‌ترین آثار هالیوود در دهه‌ی 70 محسوب می‌شود.

موفقیت در هالیوود

زندگی حرفه‌ای داگلاس هنگامی که او در سال 1984 در کمدی ماجراجویی Romancing the Stone ظاهر شد بر روی غلتک افتاد و داگلاس صاحب شهرت فراوانی شد. او همچنین تهیه کننده‌ی این فیلم نیز بود. این فیلم داگلاس را به عنوان یک بازیگر توانا معرفی کرد که توانایی حضور در نقش اول را نیز دارد. کارگردان این فیلم «رابرت زمکیس» بود و او با استفاده از داگلاس موفق شد برای اولین بار با موفقیت در باکس آفیس ظاهر شود. در این فیلم «دنی د ویتو» نیز حضور داشت. او دوست صمیمی داگلاس است و آن‌ها در دهه‌ی 60 میلادی با هم در یک آپارتمان زندگی می‌کردند. سال آینده دنباله‌ای برای این فیلم با نام The Jewel of the Nile منتشر شد. تهیه کنندگی این فیلم نیر بر عهده‌ی داگلاس بود.

در سال 1987 داگلاس در فیلمی هیجانی به نام Fatal Attraction با «گلن کلوز» هم بازی شد. در همین سال داگلاس در Wall Street ساخته‌ی «اولیور استون» در نقش «گوردون گکو» ظاهر شد. او با ایفای این نقش موفق به دریافت یک جایزه‌ی اسکار در شاخه‌ی بهترین بازیگر مرد شد. او برای بار دوم در دنباله‌ی این فیلم، Wall Street: Money Never Sleeps در نقش گوردون گکو حضور یافت. این فیلم در سال 2010 منتشر شد و کارگردانی آن را اولیور استون بر عهده داشت.

در سال 1989 داگلاس در فیلم The War of the Roses نقش آفرینی کرد. او در این فیلم با «کیتلین ترنر» و «دنی د ویتو» هم بازی شد. در همین سال او در فیلم پلیسی جنایی درام Black Rain ساخته‌ی «ریدلی اسکات» در کنار «اندی گارسیا» و «کیت کپشا» به ایفای نقش پرداخت. این فیلم در ژاپن فیلم برداری شده بود.

در سال 1992 داگلاس یک نقش بزرگ دیگر نیز دریافت کرد. او در فیلم Basic Instinct با «شارون استون» هم بازی شد. این فیلم به موفقیتی بزرگ در باکس آفیس تبدیل شد و به خاطر به تصویر کشیدن بایسکشوالیتی و هم جنس گرایی بحث بر انگیز شد. در سال 1994 داگلاس و «دمی مور» در فیلم Disclosure بازی کردند. موضوع اصلی این فیلم آزار و اذیت جنسی بود. از جمله سایر عناوین معروفی که در دهه‌ی 90 داگلاس در آن‌ها ظاهر شده است می‌توان به Falling Down, The American President, The Ghost and the Darkness، The Game (به کارگردانی «دیوید فینچر») و بازسازی یکی از فیلم‌های کلاسیک «آلفرد هیچکاک» (Dial M for Murder) که A Perfect Murder نام داشت، اشاره کرد. در سال 1998 داگلاس موفق به دریافت یک جایزه‌ی کریستال گلوب به خاطر همکاری هنری در دنیای سینما از فستیوال فیلم بین المللی کالووی وری شد.

در سال 2000 داگلاس در یکی از آثار «استیون سودنبرگ» به نام Traffic ظاهر شد. این فیلم توانست نظر منتقدان را به خود جلب کند و از سوی آنان تحسین شود. در این فیلم داگلاس با همسر آینده‌اش، «کاترین زتا جونز» و همچنین «بندیکو دل تورو» هم بازی شد. در همین سال داگلاس همچنین بخاطر نقشش در فیلم Wonder Boys برای بار دیگر مورد تحسین منتقدان واقع شد. او در این فیلم نقش یک پروفوسور و نویسنده‌ی رمان را بر عهده گرفته بود که به بن بست خورده بود و نمی‌توانست چیز جدیدی بنویسد. او برای این نقش نامزد دریافت جایزه‌ی گلدن گلوب برای بهترین بازیگر مرد در فیلم درام و همچنین جایزه‌ی بفتای بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

2001 تا کنون

در سال 2001 داگلاس در فیلم Don't Say a Word نقش آفرینی کرد. فیلم برداری این عنوان تنها مدتی قبل از ازدواجش با زتا جونز صورت گرفت. در سال 2003 او در فیلم It Runs in the Family ظاهر شد. در این فیلم سه نسل متوالی از خانواده‌ی داگلاس حضور داشتند (پدر و مادرش کرک و دیانا، خودش و فرزندش «کامرون») البته این فیلم موفقیت چندانی کسب نکرد و هم از نظر منتقدان و هم از دیدگاه باکس آفیس فیلم موفقی نبود. داگلاس سپس در سال 2006 در فیلم اکشن هیجانی The Sentinel ظاهر شد. تهیه کنندگی این فیلم نیز بر عهده‌ی داگلاس بود. در همین حین او همچنین به عنوان بازیگر مهمان در یکی از قسمت‌های سریال تلویزیونی کمدی Will & Grace به نام Fagel Attraction ظاهر شد. در این قسمت از سریال او نقش یک پلیس همجنس گرا را بر عهده داشت که به «ویل ترومن» علاقه داشت. همین نقش کوچک برای او یک جایزه‌ی امی به ارمغان آورد. او توانست برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیگر مهمان مرد در سریال کمدی شود.

همچنین به داگلاس پیشنهاد شد که در فیلم Basic Instinct 2 ایفای نقش کند اما او این پیشنهاد را رد کرد. داگلاس در سال 2013 یک بار دیگر با استیون سودنبرگ همکاری کرد و نتیجه ی این همکاری فیلم Behind the Candelabra بود که در آن داگلاس نقش «لیبریس» را در کنار «مت دیمون» بازی کرد. این فیلم زندگی نامه‌ی یک پیانسیت را روایت می‌کرد. این نقش داگلاس با تحسین منتقدان مواجه شد و یک جایزه‌ی گلدن گلوب در شاخه‌ی بهترین بازیگر نقش اول مرد در مینی سریال یا فیلم در شصت و پنجمین مراسم جوایز امی پرایم تایم دریافت کرد. او در فیلم‌های Ant-Man (محصول 2015)، Ant-Man and the Wasp (محصول 2018) و Avengers: Endgame (محصول 2018) نقش «هنک پیم» را بر عهده گرفت. این شخصیت بر اساس کمیک‌های ابر قهرمانی مارول طراحی شده است. کارگردانی مجموعه فیلم‌های Ant-Man بر عهده‌ی «پیتون رید» بوده است. در سال 2018 داگلاس در فیلم The Kominsky Method با «آلن آرکین» هم بازی شد و نقش «سندی کمینسی» را بر عهده گرفت. داگلاس برای این نقش یک جایزه‌ی گلدن گلوب دریافت کرد. داگلاس همچنین جزو هیئت داروان جوایز جفرسون است.

زندگی شخصی

بعد از فیلم برداری Summertree در سال 1971 داگلاس با یک بازیگر زن به نام «بندرا واکارو» وارد رابطه شد. این رابطه تقریباً 6 سال دوام داشت. در سال 1977، داگلاس 32 ساله با یک دختر 19 ساله به نام «دیاندرا لوکر» ازدواج کرد. او دختر یک دیپلمات استرالیایی بود. آن‌ها در سال 1978 صاحب فرزندی به نام کامرون شدند. در سال 1955 دیاندرا درخواست طلاق داد و 45 میلیون دلار از داگلاس گرفت. داگلاس از مارس 1999 با یک بازیگر زن ولزی به نام کاترین زتا جونز وارد رابطه شد و در نوامبر سال 2000 با او ازدواج کرد. آن‌ها صاحب پسری به نام «دیلن مایکل» و دختری به نام «کاریس زتا» شدند.

فیلموگرافی

Ant-Man and the Wasp: Quantumania 2023

6.1

imdb-icon

4.9

cinama-icon
The 28th Annual Screen Actors Guild Awards 2022

6.3

imdb-icon

6.5

cinama-icon
The 73rd Primetime Emmy Awards 2021

5.8

imdb-icon

10

cinama-icon
Crack: Kokain, Korruption und Konspiration 2021

6.7

imdb-icon
The 78th Golden Globe Awards 2021

1

cinama-icon
The 77th Golden Globe Awards 2020

7.2

imdb-icon

8.2

cinama-icon
The 71st Primetime Emmy Awards 2019

5.6

cinama-icon
It Takes a Lunatic 2019

6.6

imdb-icon
Avengers: Endgame 2019

8.4

imdb-icon

7.7

cinama-icon
The 76th Golden Globe Awards 2019

5.7

cinama-icon
Green Eggs and Ham 2019

8.2

imdb-icon

7

cinama-icon
Generation Wealth 2018

6.6

imdb-icon

9

cinama-icon
Ant-Man and the Wasp 2018

7

imdb-icon

7.4

cinama-icon
Animal World 2018

6.5

imdb-icon

7.1

cinama-icon
Robin Williams: Come Inside My Mind 2018

7.9

imdb-icon

8.3

cinama-icon
Hollywood, No Sex Please! 2018

6.4

imdb-icon
The 70th Primetime Emmy Awards 2018

4.6

imdb-icon

5.5

cinama-icon
The Kominsky Method 2018

8.2

imdb-icon

7.9

cinama-icon
Grand Prix Driver 2018

7.5

imdb-icon

10

cinama-icon
Unlocked 2017

6.3

imdb-icon

5.8

cinama-icon

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید