پس از ماهها گمانهزنی روز اعلام فهرست فیلمهای هفتادمین جشنوارۀ فیلم کن فرارسید. این رویداد فرهنگی امسال در حالی از 17 تا 28 می در شهر کن فرانسه برگزار میشود، که به علت عدم افشای نام فیلم افتتاحیه، یعنی رسمی که هرساله صورت میپذیرفت، بیش از همیشه پنهانکاری کرده بود. اما در عوض فهرست کامل فیلمها یکجا اعلام شده و به نظر میرسد که آثار پذیرفته شده فیلمهای قوی و قابل توجهی باشند. از شگفتیهای فهرستی که امروز پنجشنبه منتشر شده، میتوان به حضور 9 فیمساز تازهکار، دو فیلم «Okja» به کارگردانی «بونگ جون-هو» و «The Meyerowitz Stories» به کارگردانی «نوآح بامباک» از سرویس نتفلیکس، و دو سریال تلویزیونی «Twin Peaks» از «دیوید لینچ» و فصل دوم سریال «بالای دریاچه» اثر «جین کمپیون» و فیلم «Carne y arena» به کارگردانی «آلخاندور گونزالس ایناریتو» در فرمت واقعیت مجازی اشاره کرد. فیلمهای «فریبخورده» سوفیا کاپولا، «پایان خوش» میشاییل هانکه، «کشتن گوزن مقدس» یورگوس لانتیموس و «سرخوشی» تاد هاینس نیز از جمله آثاری بودند که حضورشان در کن از مدتها قبل پیشبینی شده بود.
نکتۀ جالب توجه دیگر انتخاب چهار اثر از «نیکول کیدمن است: فصل تازۀ سریال «بالای دریاچه»، «آموزش صحبت با دختران در مهمانی» آخرین ساختۀ «جان کامرون میچل»، «کشتن گوزن مقدس» و «فریبخورده» کاپولا.
از ایران هم فیلم «لرد» اثر محمد رسولاف در بخش «نوعی نگاه» و فیلم «آنها» ساختۀ آناهیتا قزوینیزاده در بخش نمایشهای ویژه حاضرند. در بخش رویدادهای هفتادمین سالگرد جشنواره نیز فیلم «24 فریم» عباس کیارستمی روی پرده میرود.
فیلم افتتاحیه
«ارواح اسماعیل»، آرنو دپلشن / Ismael’s Ghosts
بخش مسابقه
«120 تپش در دقیقه»، روبن کامپیلو / 120 Beats per Minute
«فریبخورده»، سوفیا کاپولا / The Beguiled
«روز بعد»، هونگ سنگسو / The Day After
«یک موجود آرام»، سرگئی لوزینتسا / A Gentle Creature
«اوقات خوش»، بنی سفدی و جاش سفدی / Good Time
«پایان خوش»، میشاییل هانکه / Happy End
«رو به نیستی»، فاتح آکین / In the Fade
«قمر ژوپیتر»، کورنل موندروتسو / Jupiter’s Moon
«کشتن گوزن مقدس»، یورگوس لانتیموس / The Killing of a Sacred Deer
«دو عاشق»، فرانسوآ ازون / L’amant double
«موحش»، میشل آزاناویسوس / Le redoubtable
«بیعشق»، آندری زویاگینتسف / Loveless
«ماجرای مایروویتز»، نوآ بامباک / The Meyerowitz Stories
«اوکجا»، بونگ جون-هو / Okja
«درخشندگی»، نایومی کاواسه / Radiance
«رودن»، ژاک دوآیون / Rodin
«سرخوشی»، تاد هینز / «Wonderstruck»
«تو اصلاً هیچوقت اینجا نبودی»، لین رمزی / «You Were Never Really Here»
بخش نوعی نگاه
فیلم افتتاحیه: «باربارا»، ماتیو آمالریک / Barbara
«بعد از جنگ»، آناریتا زامبرانو / After the War
«دختر آوریل»، میشل فرانکو / April’s Daughter
«سگ و دلبر»، کائوتر بن هانیا / Beauty and the Dogs
«پیش از این که ناپدید شویم»، کیوشی کوروساوا / Before We Vanish
«نزدیکی»، کانتهمیر بالاگوف / Closeness
«عروس بیابان»، سیسیلیا آتان و والریا پیواتو / The Desert Bride
«مسیرها»، استفان کوماندارف / Directions
«لِرد»، محمد رسولاف / Dregs
«زن جوان»، لئونور سرای / Jeune Femme
«آتلیه»، لوران کانتت / L’Atelier
«خوششانس»، سرجو کاستلیتو / Lucky
«طبیعت زمان»، کریم موساوی / The Nature of Time
«بیرون»، گئورگی کریستوف / Out
«غربی»، والسکا گریزباخ / Western
«ویند ریور»، تیلور شریدن / Wind River
بخش خارج از مسابقه
«تیغه جاودانه»، تاکاشی میکه / Blade of the Immortal
«آموزش صحبت با دخترها در مهمانی»، جان کامرون میچل / How To Talk To Girls At Parties
«چهرهها، روستاها»، انیس واردا و جیآر / Visages, Villages
نمایشهای نیمهشب
«دعای سحر»، ژان استفان سوآور / Prayer Before Dawn
«بیرحم»، بیون سونگ هیون / The Merciless
«خبیث»، جونگ بیونگ گیل / The Villainess
نمایشهای ویژه
«12 روز»، ریمون دوپاردون / 12 Jours
«یک عاقبت ناخوشایند»، بونی کوهن و جان شنک / An Inconvenient Sequel
«دوربین کلر»، هونگ سنگسو / Clair’s Camera
«شیاطین در بهشت»، جود راتمن / Demons in Paradise
«ناپالم»، کلود لانزمان / Napalm
«سرزمین موعود»، یوجین یارکی / Promised Land
«غم دریا»، ونسا ردگریو / Sea Sorrow
«آنها»، آناهیتا قزوینیزاده / They
رویدادهای هفتادمین سالگرد جشنواره
«24 فریم» / عباس کیارستمی / 24 Frames
«بیا شنا کنیم» / کریستن استوارت / Come Swim
«بالای دریاچه» / جین کمپیون / Top of the Lake: China Girl
«تویین پیکس» /
دیوید لینچ / Twin Peaks
واقعیت مجازی
«گوشت و شن» (Carne y arena) / آلخاندور گونزالس ایناریتو
دیدگاهها
مهمان
برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید