news-background
news-background

«لوک بسون»: کاپیتان آمریکا چیزی جز یک پروپاگاندا نیست

همان گونه که مطلعید، «لوک بسون» یکی از شاخص ترین کارگردان های عصر حاضر سینمای بین الملل و فرانسه به شمار می آید. او که از 17 سالگی تاکنون مشغول فعالیت در سینماست فیلم های بسیاری از جمله «آبی بیکران»، «عنصر پنجم» و «لوسی» را کارگردانی نموده و در این میان شاخص ترین اثر او عنوانی اکشن به نام «لئون حرفه ای» می باشد که همواره به عنوان یکی از برترین آثار ژانر اکشن از آن یاد شده است. در برخی از رسانه های خبری مطالبی را به نقل از این کارگردان می خوانیم که معتقد است عنوان سینمایی «کاپیتان آمریکا» یک پروپاگاندا بیش نیست. این نخستین باری نیست که «لوک بسون» علیه فیلم های ابرقهرمانی جبهه می گیرد. او پیش تر این نیز اعلام کرده بود فیلم هایی که شخصیت های اصلی آن ها قدرت های فرا انسانی دارند را نمی توان به درستی درک کرد. عصر امروز سینمای جهان تحت تاثیر دو قطب فیلم سازی یعنی استودیوهای وابسته به DC و مارول می باشد. «نگهبانان کهکشان 2»، «ثور: راگناروک»، «مرد عنکبوتی : بازگشت به خانه»، «زن شگفت انگیز»، «لیگ عدالت»، «مدافعان»، «مشت آهنی»، «انتقام جویان : نبرد بی نهایت» و «گاتهام» تنها برخی از اسامی ریز و درشت سینمایی و تلویزیونی این سال ها به شمار می روند.

شخصیت «کاپیتان آمریکا» به عنوان یکی از محبوب ترین قهرمانان آمریکایی همواره از شخصیت پردازی هیجان انگیزی در داستان های مصور خود برخوردار بوده است و سیر تکاملی این شخصیت چه در ادبیات مصور چه در حوزه ی سینما برای بسیاری از مردم جالب و پر تلاطم بوده است. با این وجود، «لوک بسون» معتقد است که این شخصیت و فیلم های ساخته شده از روی آن چیزی بیش از یک پروپاگاندای آمریکایی نیستند.

چیزی که مرا بیش از همه آزا می دهد این است که آمریکا همیشه مافوق همگان است و این که آن ها فوق العاده اند. چه کشور دیگری در جهان جرئت این را دارد که فیلمی با عناوینی چون «کاپیتان برزیل» یا «کاپیتان فرانسه» بسازد؟ هیج کشوری با این خصوصیت وجود ندارد. ما همیشه به خود می گوییم که بیخیال، ما توانایی ساخت فیلمی آن چنانی را نداریم. فقط آمریکایی ها می توانند کاپیتانی برای خود داشته باشند. فقط آن ها می توانند کاپیتانی آمریکایی داشته باشند و طوری آن را نشان دهند که خیلی چیز عادی و نرمالی است. من در سینما نیستم که به مردم تبلیغات و پروپاگاندا نشان دهم. من در سینما به دنبال داستان سرایی هستم.

تازه ترین ساخته ی «لوک بسون» فیلمی به نام «والرین» نام دارد. فیلمی که با بودجه ی 177 میلیون دلاری ساخته شده و تا این لحظه تنها 90 میلیون دلار آن را جبران نموده است. سال گذشته فیلم «کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی» توانست به فروش بالغ بر 1 میلیارد دلار دست یابد. فروشی که 745 میلیون دلار آن مربوط به فروش این فیلم در سینمای کشور های دیگر بوده است. شما تا چه اندازه با گفته های «لوک بسون» موافقید؟

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید