news-background
news-background

گزارش باکس آفیس: «برج تاریک» صدرنشین آخرهفته بی‌رونق

سونی برای دومین هفته متوالی موفق شد با دور زدن سیستم راتن تومیتوز یک عنوان کم فروغ دیگر را اکران کند. آن‌ها هفته گذشته انیمیشن «فیلم ایموجی» را روی پرده بردند، فیلمی که با 24.5 میلیون دلار رتبه دوم را به خود اختصاص داد. این هفته، نوبت به «برج تاریک» (The Dark Tower) این استودیو رسید تا این فیلم با 19.5 میلیون دلار صدرنشین جدول فروش باکس آفیس آمریکای شمالی باشد.

فروش این دو عنوان را هرگز نباید یک پیروزی بزرگ به حساب آورد، اما در صورتی که با نقدهای مثبت منتقدین و مخاطبین مواجه می‌شدند، قطعاً عملکردی باشکوه‌تر در گیشه می‌داشتند. فیلم «برج تاریک» بر اساس رمان محبوب «استیون کینگ» ساخته شده، با این حال این اقتباس سینمایی به علت پیچیدگی‌ها و گره‌های داستانی کتاب هرگز نمی‌توانست دقیق باشد. نکته‌ای که برخی کارگردانان و نویسندگان و استودیوهای دیگر نظیر بد روبات، یونیورسال و براران وارنر متوجه شدند و امتیاز ساختش را خریداری نکردند. به اعتقاد کارشناسان این اثر می‌توانست در تلویزیون موفق‌تر باشد تا سینما. این است که بخش تلویزیونی سونی از هم اکنون به هواداران وعده داده‌ که ساخت نسخه تلویزیونی «برج تاریک» را نیز با همکاری «گلن ماتزارا» شورانر پیشین «مرده متحرک» در دستور کار خود قرار خواهند داد. اما امتیاز کلی فیلم در کام‌اسکور پایین بوده و نشان می‌دهد که مخاطبین بالاتر از 25 سال و مرد به فیلم «برج تاریک» نمره 67 درصد داده‌اند.

نکته مثبتی که در اینجا برداشت می‌شود این است که درحالی که استودیوهای دیگر نتواستند راهی برای تولید این پروژه از جنبه‌های اقتصادی بیابند، سونی وارد عمل شد و از عهده کار برآمد. طبق گزارشات رسیده استودیوی یونیورسال با بودجه 160 میلیون دلاری و با همکاری «ران هاوارد» در پی تولید این فیلم برآمده بود، اما سرانجام به درستی تصمیم گرفت که آن را نسازد. حال آنکه سونی از ریسک «برج تاریک» و ژانر آن که هیچگاه در گیشه به موفقیت دست نیافته آگاه بود و بودجه پروژه را 60 میلیون دلار تعیین کرد. مثال بارز این ژانر عناوینی چون «کابوی‌ها علیه بیگانگان»، «آبراهام لینکلن شکارچی خون‌آشام»، «غرور و تعصب و زامبی» هستند.

مسئله دیگری که جای بحث دارد سیستم امتیازدهی راتن تومیتوز است و اینکه همه فیلم‌ها برای منتقدین ساخته نمی‌شوند. در روزهای ماقبل اینترنت، سرنوشت فیلم‌هایی که با بودجه متوسط تولید می‌شدند در دستان منتقدین نبود. اتفاقی که در عصر شبکه‌های اجتماعی شاهدش هستیم این است که نقدنویسان چشم به قلم همکاران خود دوخته و شاید شهامت ساز مخالف زدن را ندارند. امسال سازندگان فیلم‌های «برو بیرون»، «بیبی درایور»، زیرکانه عمل کردند و تا آن زمان که عده‌ای از مردم به فیلم نمره عالی ندادند اجازه انتشار نقدهای فیلم را صادر نکردند. این دو اثر که نیازی به تحسین ندارند، البته با کمک استقبال مخاطبین خود به چنین فروش‌هایی نائل شدند. سونی نیز تا جایی که توانست از انتشار زودهنگام نقدهای «برج تاریک» و «فیلم ایموجی» جلوگیری کرد. یکبار دیگر باید یادآور شد که افتتاحیه «برج تاریک» دستاورد بزرگی نیست، اما صدرنشینی آن بهرحال ستودنی است.

شرکت کام‌اسکور گزارش می‌دهد که مجموع درآمد 123 میلیون دلاری حاصل از فروش بلیط در سینماهای ایالات متحده در هفته گذشته، نسبت به مقطع مشابه در سال گذشته، یعنی زمانی که برادران وارنر فیلم «جوخه انتحار» را روی پرده بردند، با 46 درصد کاهش همراه بوده است. این هفته برای استودیوهای بزرگ و اکران پروژه‌های پرخرج آنان یک فرصت مناسب بود که البته به باد رفت.

فیلم «دانکرک» برادران وارنر که سینماروها و منتقدین را به تحسین واداشته، در سومین هفته اکران، تنها 34 درصد کاهش فروش را تجربه کرد و 17.6 میلیون دلار بلیط فروخت. اما از سوی دیگر فیلم «دیترویت» به کارگردانی «کاترین بیگلو» با وجود نقدهای مثبت منتقدین و مردم و نمره 88 درصد از راتن تومیتوز و A- از سینمااسکور، تنها 7.2 میلیون دلار فروش کرد و در برآورده ساختن انتظارات استودیو ناکام ماند، شروعی که برای یک پروژه 35 تا 40 میلیون دلاری به هیچ رو ایده‌آل نیست.

فیلم پاپ‌کورنی «Kidnap» که طبق گزارش استودیوی سازنده با بودجه 3 میلیون دلاری ساخته شده، در اولین هفته اکران 10.2 میلیون دلار بلیط فروشی کرد. این فیلم سه سال پیش فیلمبرداری شده اما به دلیل مشکلات مالی مراحل پس از تولیدش متوقف شده بود. فیلم «Wind River» به کارگردانی «تیلور شرایدن» نیز این هفته به صورت محدود در نیویورک و لس‌آنجلس به اکران درآمد و در طی سه روز تا 164 هزار دلار بلیط فروخت.

هفته آینده نیز فیلم‌های «آنابل: آفرینش» (Annabelle: Creation)، «قصر شیشه‌ای» (The Glass Castle) با هنرنمایی «بری لارسن»، «وودی هارلسون» و «نایومی واتس»، و انیمیشن « The Nut Job 2: Nutty by Nature » به صورت گسترده به اکران درمی‌آیند.

 

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید