news-background
news-background

سریال «عاشقانه»: سانسور یا پایان زودرس؟

اگر اهل دیدن سریال های ایرانی باشید، حتما سریال «عاشقانه» را هم دیده اید و آن را دنبال می‌کرده‌اید. چیزی از پخش قسمت هفده‌ام فصل اول این سریال نگذشته و در میان بهت و حیرت خیلی از طرفداران، این قسمت، قسمت پایانی این سریال بوده است. کسانی که سریال را دنبال می‌کنند حتما می‌دانند که چگونه کارکترها و داستان با دقت کش و بست داده شده بود و این جمع شدن ناگهانی شاید برای خیلی ها نشانگر یک پایان زودرس باشد. البته مسلماً مسائل زیادی در این پایان ناگهانی مانند مسائل مالی، زمان و سانسور دخیل بوده است. «مهناز افشار» بازیگر این سریال در مصاحبه ای عنوان کرد که نقشش در قالب «گیسو» در یک قسمت و پس از شانزده قسمت به درستی نتوانسه تغییر ناگهانی را از چیزی که در ذهن مخاطب بوده است را نشان دهد. امروزه دیگر پخش سریال های ایرانی در بخش نمایش خانگی امری حیرت انگیز نیست و با کهنه شدن سوژه های صدا و سیما، مردم استقبال خوبی از سریال های اینچنین کرده اند. اما نمایش این سریال ها در حالی است که سریال های تلوزیون ملی با محدودیت ها در موضوع و اجرای آن در چهارچوب خاصی پخش می‌شوند. اما سریال «عاشقانه» همیشه سریال پرحاشیه ای بود، از قسمت های اولش گرفته که به علت عدم نظارت سر و صدای زیادی به پا کرد تا قسمت های بعدی که با تصاویر سانسور شده موی زن بازیگران رو به رو شد.

در این‌باره «منوچهر هادی» کارگردان این سریال عنوان کرد که سریال «عاشقانه» از نظر ظاهر و پوشش خانم ها مانند سریال هایی مانند «شهرزاد» بوده است و نباید این چنین مسائلی برای فیلم ها و سریال ها مانع ایجاد کند. او در این باره قبل از توزیع قسمت دهم در اینستاگرامش نوشته است :

ممیزی ها دیگر تاب و توانم را گرفته و قدرت جنگیدن را ندارم. باشد که در این دوئل دونفره که یکی من به تنهایی و دیگری دوستان در وزارت ارشاد هستند حداقل یکی مان دلخوش از پیروزی در کارمان باشیم. طرف مقابل و مردم مهم نیستند فقط نکند به ما که سانسور وظیفه و کارمان هست بالا دستی خرده بگیرد. مهم نیست که کار دیر و ناقص به دست مخاطب برسد چون ما مهمیم که باید شما و جامعه را از انحراف و گناه دور کنیم. اگر نگران آلوده نشدن جوانان و مردم به گناه هستید سانسور نوش جانتان ولی اگر نگران میزتان هستید وای به حالتان.

اما با همه این‌ها عاشقانه با استفاده از بازیگران سرشناس (حتی خواننده ای چون فرزاد فرزین) توانسته داستانی از جامعه را به تصویر بکشد که شاید داستان خیلی از ما باشد. حتی خیلی ها اعتقاد دارند که این سریال، طراحی لباس، زبان محاوره و کارکترهایش به زندگی روزانه ایرانیان شباهت بیشتری دارد. البته سریال منتقدان خود را نیز داشته است که ساختارهای آن را ضد ارزشی عنوان می‌کنند. «عاشقانه» از طرف مخاطب با استقبال خوبی رو به رو شد و توانست موفقیت چشم گیری کسب کند. این‌که سریال پایان از پیش تعریف شده خود را طی کرد یا زودتر از موعد تمام شد چیزی است که با قطعیت نمی‌توان راجع به آن سخن گفت اما شاید این دست از موفقیت ها نشان دهنده این باشد که وقت آن رسیده تا به موضوعات جدیدی برای ساخت فیلم ها وسریال هایمان رو بیاوریم.

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید