news-background
news-background

تقاضای «کریستوفر نولان» از مردم : «دانکرک» را به صورت IMAX ببینید

 

چند روز دیگر به اکران جدیدترین ساخته ی کارگردان پر آوازه ی هالیوود یعنی «کریستوفر نولان» باقی مانده است. فیلمی که نولان آن را با همکاری استودیوی برادران وارنر ساخته و بازیگرانی از جمله «تام هاردی»، «کیلین مورفی»، «جک لاودن» و «کنث برانا» در آن به ایفای نقش پرداخته اند. اثر مذکور نبرد تاریخی دانکرک در جریان جنگ جهانی را به تصویر خواهد کشید و از سه زاویه زمین، هوا و دریا به بررسی و توضیح این نبرد خواهد پرداخت. همان طور که در آثار قبلی نولان نیز مشاهده کردید نبوغ این شخص در خلق تصاویر بکر و منحصر به فرد در سینمای معاصر مثال زدنی است. نولان بعد از کارگردانی آثاری چون «ممنتو»، «پرستیژ» و «تلقین» سراغ کارگردانی فیلم «بین ستاره ای» رفت که بسیاری آن را یک گام بزرگ در عرصه ی جلوه های ویژه و کارگردانی دانستند. جدیدترین فیلم نولان نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. بنا به گفته ی نولان اثر دیگری در تاریخ سینما وجود ندارد که به اندازه ی فیلم «دانکرک» از تکنولوژی IMAX استفاده کرده باشد.

تمام این فیلم توسط دوربین های آیمکس فیلمبرداری شده اند و چند روز آینده در 125 سینمای ایالات متحده که توانایی پخش IMAX را دارند اکران خود را آغاز می کند. نولان از این فناوری در «بین ستاره ای» و «سه گانه ی بتمن» استفاده کرده بود، ولی در فیلم «Dunkirk» چیزی بیش از 70 درصد نما ها توسط دوربین های آیمکس فیلمبرداری شده اند و دوربین های عظیم الجثه ی مخصوص ضبط چنین تصاویری در فاصله ی بسیار نزدیک با بازیگران و صحنه ها به گردش در آمده اند. اقدامی که پیش از این سینما مشابه آن را به خود ندیده و نولان با انجام آن می تواند ادعا کند که در استفاده از تکنولوژی آیمکس یکی از کاربلد ترین کارگردان های زنده ی دنیا به حساب می آید.

در ویدئویی که به تازگی در کانال رسمی فناوری آیمکس در یوتیوب منتشر شده، نولان به همراه فیلمبردار اصلی و دیگر افراد این اثر، به توضیح داستان و برخی از چالش های پیش روی تیم سازنده برای استفاده از این فناوری در فیلم شان اشاراتی داشته اند. آن ها در این ویدئو با دلیل و برهان توضیح می دهند که چرا باید این فیلم را تنها با کیفیت IMAX تماشا کرد. سرپرست تیم فیلمبرداری این اثر آقای «Hoyte Van Hoytema» توضیح می دهد که فناوری آیمکس شفاف ترین و واضح ترین فیلمبرداری از لحظات دنیای واقعی را به مخاطب نشان می دهد. نولان نیز در توصیف سبک فیلمبرداری اثر خود چنین توضیح می دهد که گویا بدون استفاده از عینک مخصوص در حال تجربه ی «واقعیت مجازی» هستید.

لازم به ذکر است که در فیلم مذکور موقعیت ها و لوکیشن های کوچک و تنگی وجود دارند که دوربین عظیم الجثه ای چون آیمکس به راحتی در آن جای نمی گیرد و بنا به گفته ی مدیر تولید این فیلم «اما توماس»، نولان در این سکانس ها تا جایی که امکان داشته به استفاده از IMAX پایبند بوده و تا حد امکان از جلوه های کامپیوتری یا CGI استفاده نکرده است. استفاده از دوربین های متحرک آیمکس بنا به گفته ی کارشناسان فیلمبرداری به نولان این امکان را داده تا استاندارد تازه ای برای ضبط آثار جنگی تعریف نماید و آن چه وی در این فیلم به تصویر می کشد، یکی از واقعی ترین و نفس گیر ترین فیلمبرداری های ژانر جنگی در تاریخ سینما به حساب می آید.

فیلم «دانکرک» در تاریخ 21 جولای 2017 مصادف با 30 تیر ماه اکران خود را در سینما های ایالات متحده آغاز خواهد کرد.

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید