فیلم «اغواگران» با بازی «جنیفر لوپز» به رقابت بهترین فیلم بلند وارد شده و «پرندهی بلندپرواز» نتفلیکس دو نامزدی کسب کرده است.
به رسم هرساله، فصل اهدای جوایز با اعلام نامزدهای «جوایز گاتهام» آغاز شد. نامزدهای این مراسم شامل عناوین حاضر در جشنوارهی ساندنس، فستیوالهای فیلم پاییز و دست کم یک بلاکباستر مستقل است که بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در آمریکا فروخته باشد. این رویداد با مدیریت «پروژه فیلمساز مستقل» (IFP) متشکل از ۱۰ جایزه است که به فیلمها و سریالهای تلویزیونی مستقل اهدا میشود.
گاتهام به عنوان اولین مراسم اهدای جوایز فصل اغلب نقشی کلیدی در موفقیت فیلمها ایفا میکند. اما سال گذشته، «ایتان هاک» بازیگر «اولین اصلاحشده» (First Reformed) و «تونی کولت» ستارهی «موروثی» (Hereditary) جوایز بازیگری را کسب کردند با این حال نامزد اسکار نشدند. فیلم «سوارکار» (The Rider) نیز که برندهی جایزهی بهترین فیلم شد و نامش در فصل اهدای جوایز بر سر زبانها افتاد.
فیلمهای «داستان ازدواج» (Marriage Story)، «وداع» (The Farewell)، «الماس تراشنخورده» (Uncut Gems) و «آخرین سیاهپوست سان فرانسیسکو» (The Last Black Man in San Francisco) در نامزدهای امسال گاتهام هرکدام با سه نامزدی پیشتازی میکنند. سه فیلم اول در بخش بهترین فیلم نامزد شدهاند و از مدعیان کسب افتخار در اسکار سال آینده برای استودیوهای A24 و نتفلیکس خواهند بود. فیلمهایی که دو نامزدی را تصاحب کردند شامل «بخشایندگی» (Clemency)، «داین» (Diane) و «پرندهی بلندپرواز» (High Flying Bird) میشوند. در مجموع ۳۳ فیلم و سریال تلویزیونی در رقابت گاتهام حضور دارند.
نامزدهای گاتهام توسط گروهی از منتقدین، خبرنگاران، برگزارکنندگان فستیوالها و فیلمسازان انتخاب میشوند. برندگان اما توسط داوانی متشکل از فیلمسازان، نویسندگان، تهیهکنندگان و دیگر عواملی که مستقیماً در تولید فیلمها نقش دارند برگزیده میشوند. مراسم اهدای جوایز گاتهام ۲۰۱۹ امسال در تاریخ ۲ دسامبر (۱۱ آذر ماه) در نیویورک برگزار میشود. فهرست کامل نامزدها را در ادامه مشاهده کنید.
بهترین فیلم
وداع (The Farewell)
الماسهای تراشنخورده (Uncut Gems)
امواج (Waves)
داستان ازدواج (Marriage Story)
اغواگران (Hustlers)
بهترین مستند
کارخانهی آمریکایی (American Factory)
آپولو ۱۱ (Apollo 11)
مرز دموکراسی (The Edge of Democracy)
مسافر شبانه (Midnight Traveler)
ملت تک فرزندی (One Child Nation)
جایزهی کارگردانی بینگام ری
لور دو کلرمون-تونر، ماستنگ (The Mustang)
کنت جونز، داین (Diane)
جو تالبوت، آخرین سیاهپوست سان فرانسیسکو (The Last Black Man in San Francisco)
الیویا وایلد، بوکاسمارت (Booksmart)
فیلیپ یومانز، (Burning Cane)
بهترین فیلمنامه
لولو ونگ، وداع (The Farewell)
تارل آلوین مککرانی، پرندهی بلندپرواز (High Flying Bird)
جیمی فیلز، جو تالبوت، راب ریچرت، آخرین سیاهپوست سان فرانسیسکو (Last Black Man in San Francisco)
نوآح بامبک، داستان ازدواج (Marriage Story)
آری استر، نیمه تابستان (Midsommar)
بهترین بازیگر مرد
آدام درایور، داستان ازدواج (Marriage Story)
آلدیس هاج، بخشایش (Clemency)
آدام سندلر، الماس تراشنخورده (Uncut Gems)
ویلم دافو، فانوس دریایی (The Lighthouse)
آندرو هالند، پرندهی بلندپرواز (High Flying Bird)
بهترین بازیگر زن
فلورنس پیو، نیمه تابستان (Midsommar)
آکوافینا، وداع (The Farewell)
ماری کی پلیس، داین (Diane)
الفری وودارد، بخشایش (Clemency)
الیزابت ماس، عطر او (Her Smell)
بهترین بازیگر نوظهور
تیلور راسل، امواج (Waves)
جولیا فاکس، الماس تراشنخورده (Uncut Gems)
اشلینگ فرانسوازی، نایتینگیل (The Nightingale)
جاناتان میجورز، آخرین سیاهپوست سان فرانسیسکو (The Last Black Man in San Francisco)
نوآح جوپ، پسر عزیز (Honey Boy)
کریس گالوست، مرا آزاد کن (Give Me Liberty)
بهترین سریال جدید
چرنوبیل (Chernobyl)
دیوید مرد میشود (David Makes Man)
دوست نابغهی من (My Brilliant Friend)
غیرقابل باور (Unbelievable)
وقتی ما را میبینند (When They See Us)
بهترین سریال جدید – قالب کوتاه
پن۱۵ (Pen15)
رمی (Ramy)
عروسک روسی (Russian Doll)
توکا و برتی (Tuca & Bertie)
ناتمام (Undone)